• Mail
  • Instagram
  • Facebook
  • English English енглески en
  • српски српски српски sr
Пријем узорака пон-пет, 7-15 сати: 021/48 95 333, 48 95 334, 48 95 335, 48 95 337; дежурни телефон пон-нед, после 15 сати: 064/818 54 38.
НАУЧНИ ИНСТИТУТ ЗА ВЕТЕРИНАРСТВО "НОВИ САД"
  • Почетак
  • Вести
    • Портал о пчелама
  • О нама
  • Истраживачки тим
  • Одељења
  • Пројекти
  • Архив вет.мед.
  • Контакт
  • Search
  • Menu Menu
You are here: Home1 / News2 / Afrička kuga svinja3 / Инструкција корисницима ловишта

МИНИСТАРСТВО ПОЉОПРИВРЕДЕ,ШУМАРСТВА И ВОДОПРИВРЕДЕ,  Управа за шуме под бројем: Службено/2019-10,  05.02.2019. године , а у складу са мерама спречавања уношења заразне болести -афричке куге свиња, доноси инструкцију корисницима ловишта, коју можете овде прочитати у целости.

ИНСТРУКЦИЈА  КОРИСНИЦИМА ЛОВИШТА

У складу са одредбама члана 26. Закона о дивљачи и ловству („Службени гласник PC”, број 18/10) и одредбама Наредбе о предузимању мера за спречавање уношења, појаве, откривања. ширења, сузбијања и искорењивања заразне болести Афричке куге свиња (Pestis suum africana) у Републику Србију („Службени гласник PC”, број 6/19), корисници ловишта на територији Републике Србије дужни су да у циљу спровођења биосигурносних мера ради спречавања уношења, појаве, откривања, ширења, сузбијања и искорењивања заразне болести Афричке куге свиња (у даљем тексту: АКС), у складу са прописима из области ветеринарства и ловства и актуелоном епизоотиолошком ситуацијом, поступају по следећем:

1.      Корисник ловишта спроводи биосигурносне мере у ловиштима, у погледу спречавања уношења, појаве, откривања, ширења, сузбијања и искорењивања заразне болести АКС према упутствима органа надлежног за ветеринарство, ветеринарских организација и надлежне ветеринарске инспекције, као и органа надлежног за ловство.

2.      Ради спречавања уношења, појаве, откривања,  ширења, сузбијања и искорењивања заразне болести АКС у Републику Србију, корисницима ловишта се забрањује увоз и провоз пошиљки живих домаћих и дивљих свиња, меса и производа од меса домаћих и дивљих свиња, као и споредних производа пореклом од домаћих и дивљих свиња, у/из или кроз ловиште,  ако те пошиљке воде порекло из земље (подручја/региона) захваћене афричком кугом, осим меса и производа од меса термички третираног у херметички затвореној посуди (конзерве), са постигнутом Fo вредношћу од три или више, односно производа од меса термички третираног на минималној температури од +80° С, која се мора постићи у месу и/или свим деловима током обраде.

Увозна дозвола, односно дозвола за провоз пошиљки из тачке 2. ове инструкције може да се прибави од надлежног органа ако не постоји ризик по здравље животиња и здравље људи што се утврђује анализом ризика у складу са чланом 124. став 4. Закона о ветеринарству, при чему наведене пошиљке морају бити праћене исправним међународним ветеринарским потврдама, односно сертификатом.

3.      Корисници ловишта су дужни, у складу са прописима из области ветеринарства и ловства,  да спроводе следеће опште мере у ловиштима:

1)     појачају праћење бројног и здравственог стања, као и понашања дивљих свиња у ловишту и обезбеде систем континуираног надзора од стране лица која обављају стручне и ловочуварске послове у ловишту (у даљем тексту: стручна и ловочуварска служба),

2)     у потпуности спроведу план одстрела дивљих свиња планиран годишњим планом газдовања ловиштем за текућу ловну годину,

3)     у случају да је у ловишту утврђено веће бројно стање дивљих свиња од оптималног фонда дивљих свиња утврђеног планским документом, поступе у складу са чланом 27. став 2. Закона о дивљачи и ловству и успоставе бројност дивљих свиња у складу са планским документом,

4)     пријаве нађене мртве дивље свиње и/или њихове делове (у даљем тексту: лешеви) без одлагања, а најкасније у року од 2 сата, надлежном ветеринарском и ловном инспектору, уз навођење географских координата и/или детаљног описа локације, односно места где је леш пронађен, ради хитног организовања узимања потребних узорака за дијагностичка испитивања и налагања ветеринарско-санитарних мера у складу са посебним прописом,

5)     поступају са лешевима дивљих свиња на начин прописан актима и прописима из области ветеринарства.

6)     најкасније у року од 2 сата од извршеног санитарног острела дивље свиње или одстрела дивље свиње у дијагностичке сврхе, пријаве исти надлежном ловном и ветеринарском инспектору, ради узимања узорака и предузимања даљих мера у складу са посебним прописом,

7)     месо од дивље свиње одстрељене током санитарног одстрела не може се користити за људску исхрану пре завршетка ветеринарско-санитарног прегледа и добијања негативних резултата дијагностичког испитивања на АКС,

8)     одлагање и уништавање нејестивих унутрашњих органа (желудац, танка, дебела црева и др) врше на безбедан начин,

9)     најкасније у року од 2 сата од евисцерације одстрељених дивљих свиња (расецања трупа и узимања паренхиматозних органа), приликом које су уочене патолошке промене које би указивале на сумњу на појаву АКС, исте пријаве надлежном ветеринару или ветеринарском инспектору.

У случају да није могуће обезбедити присуство ветеринара за вршење евисцерације, евисцерацију одстрељених дивљих свиња мора да изврши лице из стручне односно ловочуварске службе, уз предузимање свих мера личне безбедности (употреба заштитних рукавица и друге опреме којом се обезбеђује безбедност лица које врши евасцерацију),

10)    не користе помије за исхрану дивљих свиња,

11)   примењују одговарајуће биосигурносне мере у ловишту којима се спречава контакт између дивљих и домаћих свиња због могућег ширења АКС,

12)   сваког понедељка за претходну недељу достављају недељне извештаје надлежном ловном и ветеринарском инспектору о стању у ловишту и предузетим мерама на раном откривању, спречавању уношења, ширења. као и сузбијања и искорењивања заразне болести АКС у ловишту за које су добили право газдовања у складу са прописима из области ловства.

4.     У ловиштима установљеним на територији Републике Србије која се копненим и воденим делом граничи са Републиком Румунијом, поред наведених општих мера које се спроводе на целокупној територији Републике Србије, спроводе се и посебне мере које предузимају корисници тих ловишта, као и посебне мере које обухватају епизоотиолошко истраживање и инспекцијски надзор.

5.     Корисници ловишта која су установљена на територији Републике Србије која се копненим делом граничи са Републиком Румунијом, a то су:
Редни

број

Назив ловиштаОпштинаНазив корисника ловишта
1.КочоватНови КнежевацЛУ Кочоват
2.КоштанацНова ЦрњаЈ1У Нова Црња
3.КараулаКикиндаЛУ Велебит-Банатско Велико Село
4.ТеремијаКикиндаЛУ Наково
5.МелећинКикиндаЛУ Фазан-Нови Козарци
6.Висока гредаКикиндаЛУ Перјаница
7.Варошки ритКикиндаЛУ Кикинда
8.Велики ритЧокаЛУ Дропља
9.Стари Бегеј-северЖитиштеЛУ Житиште
10.ВучјакСечањЛУ Тамиш
11.Тамиш – БрзаваСечањЛУ Горњи Тамиш
12.БрзаваПландиштеЛУ Брзава
13.Стари Бегеј-југЖитиштеЛУ Житиште
14.ЈТупусВршацЛУ Ловац
15.КошаваВршацЛУ Фазан-Вршац
16.Караш-КуштиљВршацЛУ Караш-Куштиљ
17.НераБела ЦркваЛУ Ловац
18.Делиблатска

пешчара

ПанчевоЈП Војводинашуме
19.Вршачке планинеВршацЈП Војводинашуме
20.EcoagriБела ЦркваЛУ Ecoagri Serbia A.D.

дужни су да, у складу са тренутном епизоотиолошком ситуацијом. организују појачани одстрел дивљих свиња до висине биолошког минимума у односу на матични фонд дивљих свиња утврђен планским документом корисника ловишта за текућу ловну годину. Под биолошким минимумом популације, у смислу ове инструкције подразумева се бројно стање популације у висини од 50% прописаног матичног фонда дивљих свиња.

Мера из ове тачке Инструкције не примењује се у ограђеним деловима ловишта.

Корисник ловишта из ове тачке Инструкције дужан је да, под надзором ловног инспектора, изврши ревизију годишњег плана газдовања ловиштем у складу са наложеном мером.

6.   Корисници ловишта која су установљена на територији Републике Србије која се воденим делом граничи са Републиком Румунијом. a то су:
Редни

број

Назив ловиштаОпштинаНазив корисника ловишта
1.СтигПожаревацЛУ Војвода Миленко
2.ХрастовачаКучевоЈП „Србијашуме“
3.Рамски ритВелико ГрадиштеЛУ
4.ЛиповачаГ олубацЛУ Пек-Браничево
5.Туманска рекаГ олубацУдружење за гајење, заштиту и лов дивљачи
6.НП ЋердапДоњи МилановацЈП НП Ћердап
7.КључКладовоЛУ Кључ
8.ЖивицаБрза ПаланкаЛУ Мали јастреб 1900
9.Неготинска крајинаНеготинЛУ Хајдук Вељко Петровић 1896

дужни су да, у складу са тренутном епизоотиолошком ситуацијом, организују појачани одстрел дивљих свиња до постизања бројности од 70% матичног фонда дивљих свиња утврђеног планским документом корисника ловишта за текућу ловну годину.

Мера из ове тачке Инструкције не примењује се у ограђеним деловима ловишта.

Корисник ловишта из ове тачке Инструкције дужан је да, под надзором ловног инспектора, изврши ревизију годишњег плана газдовања ловиштем у складу са наложеном мером.

7. Мере појачаног и редукционог одстрела из тач. 5. и 6. ове инструкције примењују се без посебног одобрења и у време кад је лов забрањен.

8. Корисник ловишта дужан је да одмах по сваком одстрелу дивље свиње извршеном у складу са тач. 5. и 6. ове инструкције обавести надлежног ловног и ветеринарског инспектора и да редовно води евиденцију о сваком одстрелу, а која садржи нарочито: место и датум лова, број ловне карте ловца, број дозволе за лов, број извештаја о извршеном лову и податке о одстрељеној дивљачи (број одстрељених јединки, пол, процењена старост, процењена трофејна вредност одстрељене јединке, као и број евиденционе маркице искоришћене за обележавање одстрељене дивљачи).

9.   Поред посебних мера из тач. 5, 6. и 7. ове инструкције, корисници ловишта установљених на територији Републике Србије која се копненим и воденим делом граничи са Републиком Румунијом, дужни су да предузимају и следеће посебне мере:

1)  при уговарању лова,  односно пре издавања дозволе за лов или пре почетка лова, прибаве изјаву од сваког лица које учествује у лову о његовим ловним активностима у претходних 30 дана. а које се нарочито односе на његово учешће у лову у државама у којима је дијагностикована АКС;

2)  обезбеде услове да особе које су биле у непосредном контакту са одстрељеним и/или угинулим дивљим свињама и њиховим деловима, по завршетку активности (лов. преношење, евисцерација. службена контрола, нешкодљиво уништавање, транспорт и др), обавезно очисте, оперу и дезинфикују одећу, коришћену обућу и опрему;

3)     по обављеном транспорту обавезно спроведу мере дезинфекције возила, опреме и одеће лица укључених у транспорт;

4)     обезбеде узимање узорака у циљу спровођења дијагностичких испитивања, у складу са прописима из области ветеринарства;

5)     месо одстрељене дивље свиње и/или било који њен део. укључујући и трофеје, који се прегледају у складу са планом дијагностичког испитивања могу ставити у промет искључиво по добијању негативног резултата на присуство вируса АКС;

6)     до добијања резултата лабораторијских испитивања месо одстрељене дивље свиње и/или било који њен део, укључујући и трофеје, морају бити ускладиштени у објекту намењеном за привремено складиштење меса и органа дивљачи;

7)     врше претрагу у ловишту у циљу проналажења лешева дивљих свиња, као и превожења. преношења и уклањања лешева под надзором ловног и ветеринарског инспектора;

8)     израде карте претраге у ловиштима којима газдују, са утврђеним и уцртаним границама делова ловишта у којима се налазе природна станишта дивљих свиња;

9)     обезбеде уништавање и нешкодљиво уклањање лешева дивљих свиња под надзором надлежног ветеринарског инспектора закопавањем или спаљивањем на месту проналаска лешева дивљих свиња, закопавањем на месту које је одређено за ту сврху – јаме гробнице или одвожењем у објекат одобрен за сакупљање, прераду и уништавање споредних производа животињског порекла прве категорије;

10)   спроводе и поштују забрану уношења у ловиште меса свиња и производа од свињског меса неконтролисаног порекла намењених за исхрану људи, односно ако не потичу из одобрених објеката и ако нису у оригиналном паковању и/или прописно декларисани;

11)   спроводе и поштују забрану уношења и коришћења у ловишту хранива (волуминозна, кабаста и зрнаста храна) и концентрованих смеша за исхрану дивљих свиња, без контролисаног порекла.

10.  Лов на дивље свиње у ловиштима установљеним на територији Републике Србије која се копненим и воденим делом граничи са Републиком Румунијом организује се, у складу прописима из области ловства, као групни и појединачни и то:

1)     групни лов на дивље свиње се организује под условом да је корисник ловишта претходно пријавио организацију групног лова писаним путем надлежном ловном и ветеринарском инспектору (најкасније 48 сати пре термина планираног за лов) и под условом да су у потпуности испуњени сви биосигурносни услови, у складу са прописима из области ловства и ветеринарства;

2)     појединачни лов на дивље свиње и лов на остале ловне врсте дивљачи корисник ловишта организује без додатних ограничења. у складу са прописима из области ловства и ветеринарства, под условом да су у потпуности испуњени сви биосигурносни услови. у складу са прописима из области ловства и ветеринарства.

11.    У случају уочавања појаве АКС у ловишту, корисник ловишта мора применити правила брзог упозоравања и хитног реаговања у складу са посебним прописом којим се утврђује начин управљања у кризним ситуацијама.

12.    Републичка и покрајинска ловна инспекција дужна је да прати и предузима активности и мере на спровођењу ове инструкције.

13.    Ова инструкција ступа на снагу наредног дана од дана објављивања на интернет страници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управе за шуме.

Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share by Mail

ПРАТИТЕ НАС НА ФЕЈСБУКУ

ИНСТАГРАМ

niv.ns

EVROPA RAZMIŠLJA O UVOĐENJU VAKCINACIJE KAO DODA EVROPA RAZMIŠLJA O UVOĐENJU VAKCINACIJE KAO DODATNE MERE U KONTROLI AVIJARNE INFLUENCE  Pojava avijarne influence  izaziva ogromne ekonomske gubitke živinarskoj proizvodnji širom sveta. Do sada  na teritoriji zemalja Evropske Unije nije korišćena vakcinacija protiv ove bolesti, pre svega zbog posledičnih restrikcija priliom međunarodnog prometa, ali i bojazni da bi vakcinacija bil rizik od pojave novih sojeva ovog virusa.
Sama Francuska od decembra 2021. zbog pojave H5N1  avijarne influence  morala je da unište rekordnih 16 miliona živine, a ukupni troškovi dostigli su 150 miliona evra. Sada neke zemlje Evropske Unije razmišljaju o uvođenju vakcinacije protiv avijarne influence.
U Francuskoj su počeli ogledi sa dve vrste vakcine, koje će se testirati na patkama. Patke mogu biti rezervoar virusa avijarne influence i mogu širiti virus i do 15 dana pre nego što se pojave klinički simptomi bolesti. Ogledi su osmišljeni tako da će patke biti vakcinisane na farmama, a nakon toga će biti izvršena veštačka infekcija sa virusom avijarne influence u kontrolisanim uslovima u laboratorijama.
 Cilj  ogleda je da se utvrdi da li ove vakcine mogu da smanje  izlučivanje virusa avijarne influence, smanji negova  cirkulacija, da bi se zaštitile druge vrste živine. Jedna od vakcina koja se testira je “Volvac Best” proizvođača Boehringer Ingelheim, koja se već koristi u zemljama van Evrope, uključujući Meksiko i Egipat za imunizaciju živine protiv Njukastl bolesti i avijarne influence H5N1.
 Druga vakcina koja se koristi u testu je kompanije “Ceva”, koja je prva RNK vakcina koja se testira na živini. Rezultati ovih ispitivanja će biti dostupni krajem ove godine. Ukoliko se  potvrdi efikasnost vakcine na smanjivanju  izlučivanja virusa, francuski stručnjaci smatraju da bi vakcina bila spremna za komercijalnu upotrebu do kraja 2023.
 Stručnjaci takođe skreću pažnju da i ukoliko se  odobri upotreba vakcinacije kao mera za kontrolu avijarne influence, ona ne isključu i potrebu za eutanazijom živine u nekim situacijama.
DA LI UDIŠEMO I MIKROPLASTIKU? Ove godine je pr DA LI UDIŠEMO I MIKROPLASTIKU?  Ove godine je  prvi put  detektovana mikroplastika u uzorcima tkiva pacijenata u Velikoj Britaniji. Dvanaest polimera utvrđeno je metodom  infracrvene mikroskopije, a među njima  polipropilen, polietilen I polietilen terftalati (PET) su najčešće utvrđeni.  Slične nalazi su pronađeni na obdukcijama pacijenata u Brazilu gde je nađena mikroplastika kod 13 pacijenata od 20 pregledanih. Čestice mikroplatike su pronađene u svim delovima plućnog tkiva. Ovi rezultati ne iznenađuju  istraživače, jer ako se malo bolje zagledate pri sunčanom danu u pravcu prozora, videće veliku količinu prasine koja lebdi uvazduhu, a koju  svi mi udišemo. Među njima ima I mnogo česica mikroplastike.
 Velika količina mikroplastike u životnoj sredini nastaje raspadanjem niti iz tekstila.  Prilikom  pranja svake tkanine  nastaju hiljade partikula  niti koje  u vidu prašine dalje dospevaju u našu okolinu. Takođe, postoji veza  između inhalacije sintetskih tekstilnih niti  radnika u tekstilnoj industriji i pojave  oboljenja pluća. 
Utvrđeno je da kod 30% radnika u  proizvodnji najlonskih vlakana ima  neku od  plućnih bolesti. Još se  tačno ne zna da li i na koji način  mikroplastika utiče na zdravlje ljudi i životinja. 
 Iznenađujuće je da  mikroplastika može da prođe crevnu barijeru i da se detektuje u krvi. Istraživači tvrde da ćelije  vrše fagocitozu partikula mikroplastike, poput fagocitoze mikroorganizama, ali ne mogu da ih razlože, jer ne poseduju  enzime koje ih razlažu, za  razliku od nekih bakterija koje su pronađene u plastičnim bocama na deponijama koje  imaju takozvanu  enzim PETAzu koja  razlače PET plastiku,a  koja je poslužila kao model za sintezu  enzimi koji mogu da u potpunosti razlože neke vrste plastika. 
Pored poremećaja endokrinog sistema, čestice mikroplastike mogu da budu prekrivene drugim jedinjenima, teškim metalima i na taj način biti tiksična za  organizam.  Čestice mikroplastike mogu biti kontaminirane i virusima i drugim mikroorganizmima.
U svakom slučaju , neophodne su velike broj studija da se ispita uticaj mikroplastike na zdravlje ljudi i životinja , a do tada  se savetuje da prašinu u stanu držite na najnižem mogućem nivou.
Kovid se širi u populaciji jelenima u Severnoj Kovid se širi u populaciji  jelenima  u Severnoj Americi.
 Šta to znači za pandemiju?  Grupa istraživača u saradnji sa lovcima  u Severnoj Americi otkrili su široko rasprostranjenu infekciju  virusa COVID 19 kod belorepog jelena (Odocoileus virginianus), gde je utvrđeno  na stotine zaraženih životinja u 24 američke države i nekoliko kanadskih provincija.
S obzirom da u Severnoj Americi populacija jelena broji 30 miliona jedinki, koje su se  poprilično adaptirali na bliski kontakt sa ljudima, i često borave u neposrednoj okolini ljudskih naseobina, strahuje se da ove životinje mogu da postanu rezervoar ovog virusa, što je rizik kako za održavanje virusa, dalje širenje u populaciju jelena, tako po druge životinjske vrste, kao i populaciju ljudi. 
Takođe, kontakt lovaca, mesara,  veterina I drugih lica  sa ulovljenim životinjama može biti potencijalni rizik za infekciju ljudi, ali i moguću razmenu sojeva virusa između humane populacije i populacije jelena. Istraživači strahuju, što je donekle  i utvrđeno u nekoliko studija, da je utvrđena izvesna mutacija COVID-19 virusa koji su izolovani iz populacije jelena, da ova vrsta može postati izvor nekih rekombonovanih sojeva COVID-19 virusa.
 Za razliku od jelena, mnoge druge vrste papkara do sada nisu pokazale prijemčivost na COVID-19 virus, kao što su domaći papkari, ali postoji bojazan da populacija jelena koja, kako je već ranije spomenuto, često boravi u neposrednoj blizini ljudskih naselja, u indirektnom kontaktu (pašnjaci, okućnice, biljke itd.) mogu da budu izvor za širenje mutiranih  sojeva virusa koji bi mogli da budu adaptirani i za druge životinjske vrste.  Istraživači takođe smatraju da jeleni  mogu da prenesu virus na velika rastojanja unutar svoje populacije. Od 385 uzoraka krvi jelena koji su prikupljeni između januara i marta 2021. godine  u više Američkih država utvrđeno  je prisustvo antitela protiv SARS-CoV-2 virusa kod 40% uzoraka.
 Sekvenciranjem je u uzorcima poreklom od jelena utvrđene slične varijane virusa koje su u to vreme kružile u humanoj populaciji, pa se i pretpostavlja da je virus u populaciju jelana prenet iz humane populacije.  Izvor:https://www.nature.com
Slika:Donald M. Jones/NPL
Ukoliko ste Prvi maj proveli na otvorenom i u prir Ukoliko ste Prvi maj proveli na otvorenom i u prirodi, trebalo bi da se podsetite i opasnosti koje boravak u prirodi nosi jer je ovo vreme kada krpelji vrebaju u travi, grmlju i granama različitog rastinja. 
Krpelja ima mnogo vrsta, a mnogi od njih mogu biti vektori različitih patogena i za ljude i životinje. Krpelji prenose razne bolesti od kojih je na našim prostorima najčešća lajmska bolest koju prenosi bakterija Borelia burgdorferi.
 Istraživanja su pokazala da je veliki procenat krpelja kod nas zaražen uzročnikom lajmske bolesti. 
Evo nekoliko korisnih saveta kako da se pripremite da bezbedno uživate u prirodi: 
🔹 Koristite sredstva koji odbijaju krpelje. 
🔹 Idite na izletišta koja su pre praznika tretirana nekim od preparata protiv krpelja.
🔹 Kada se vratite iz prirode, odložite svu garderobu na pranje jer na njoj često mogu da budu zakačeni krpelji. Obavezno pregledajte sve delove tela, a posebno obratite pažnju na prepone, stomak, slabine leđa i vrat.
🔹Ukoliko i pored svih mera opreza ustanovite da je krpelj pričvršćen za kožu, ne paničite.
Možete sebi i drugima mnogo pomoći ukoliko znate sledeće stvari:
🔹 Krpelja i mesto gde je krpelj zakačen ne tretirajte alkoholom, jestivim uljem ili nekim hemikalijama. Uzmite pincetu i uhvatite krpelja pažljivo što bliže koži i polako u pravcu suprotnim od kazaljke na satu uz blagi pokret povlačenja ka sebi ga izvadite. Krpelj ima vrlo malu glavu, a uz glavu jedan par pipaka kojima se pričvrsti na kožu.
🔹 Nakon uklanjanja, mesto na koži gde je krpelj bio zakačen možete dezinfikovati medicinskim alkoholom, povidon jodom, i sl.
Ako želite da saznate da li je krpelj koji vas je napao zaražen, sačuvajte ga u nekoj posudi. U što kraćem roku krpelja donesite na Naučni institut za veterinarstvo „Novi Sad“, gde će se na Odeljenju za serologiju uraditi analiza na prisustvo Borellje burdorferi.
 U zavisnosti od primenjene metode, analiza traje od 1 do 2 dana. Ukoliko je rezultat pozitivan, obavezno se javite lekaru i koji će dalje sprovesti sve neohodne mere i prepisati odgovarajući antibiotik.
Genetski inženjering u kontroli populacije komar Genetski inženjering u kontroli  populacije komaraca  U toku 2021. godine na Floridi u SAD prvi put je odobren eksperiment na otvorenom sa genetski modifikovanim komarcima Aedes aegypti. Ova vrsta komaraca poznata je kao prenosilac mnogih vektorski prenosivih bolesti kao što su Zika virus, Denga, Žuta groznica, Činkungania virus itd. Kompanija koja je proizvela ove genetski modifikovane komarce “Oxicet” iz Velike Britanije, prethodno je vršila slične oglede u Panami, Brazilu, Kajmanskim ostrvima i Maleziji. 
 Iako je  deo stanovništva na izabranim lokacijama na Floridi pružala otpor, ogled je ipak bio realizovan. 
Mužjaci ove vrste genetski-modifikovanih komaraca koji inače ne ubadaju, prenose letalni gen na svoje žensko potomstvo. Ovaj letalni gen izaziva smrt ženki pre nego što dostignu polnu zrelost. Ovaj letalni gen se prenosi na 3-4 generacije muških potomaka,  koji će dalje prenositi na  ženske potomke i na taj način smanjivati populaciju ove vrste komaraca. 
Ovog proleće istraživači iz kompanije Oxitec postavljaju  klopke  i mesta za polaganja jaja ovih komaraca. Prikupili su više od 22.000 jaja, koje su se  izglegle  u njihovim laboratorija i dalje ih proučavali. Sve izležene ženke su uginule pre polne zrelosti i u njima je utvrđen letalni gen, koji je obeležen. Letalni gen kod muških potomaka je prisutan 3-4 meseca i  tada nestaje.  Ovakav način borbe protiv komaraca i drugih štetnih insekata svakako doprinosi smanjivanju upotrebe pesticida, a ujedno bojazan u  stanovništvo zbog nepoznanica u vezi sa rizikom od genetski modifikovanih insekata koji se puštaju u njihovoj blizini. I ranije je na tlu SAD-a je bilo sličnih ogleda sa drugim štetnim insektima kao što je moljac Plutella xylostella koja nanosi milionske štete usevima uljane repice, kupusu, brokoliju itd.  Pored genetski modifikovanih organizama od 2017. godine u SAD-u je odobrena i upotreba mužjaka komaraca vrste A. albopictus  koji su inficirani sa intracelularnom bakterijom Wolbachia koji se pare sa divljom populacijom ženki ovih komaraca,  čiji ženski potomci nemaju sposobnost poleganja jaja.  Slika: Muhammad Mahdi Karim
Kokcidiozu izazivaju paraziti -kokcidije koji prip Kokcidiozu izazivaju paraziti -kokcidije koji pripadaju rodu Eimeria. Bolest se javlja kada ptice progutaju zaraženu hranu, vodu, prostirku ili zemljište u kojoj se nalaze infektivni razvojni oblici kokcidija. Ova infekcija utiču na rast, mortalitet, imunitet i podložnost drugim bolestima. Shodno tome, ekonomski uticaj kokcidioze je veći od bilo koje druge bolesti koja utiče na proizvodnju živine, sa globalnim procenjenim troškovima od 15 milijardi USD 
godišnje.  Vakcine i jonofori dobro deluju protiv kokcidioze. Ali poslednjih godina, da bi se ispunili zahtevi potrošača za živinskim proizvodima bez antibiotika, ova vrsta lekova se više ne koristi protiv ove bolesti. U nedostatku preventivnih programa zasnovanih na jonoforima, industrija se oslanjala na starije, hemijski sintetizovana jedinjenja-kokcidiostatike.  K.V. Bafundo iz Nju Džersija i njegov tim proučavali su efekte saponina dobijenih iz biljaka Kuilaje i Juke ( Quillaja spp , Yucca spp ,biljake sa u Južnoameričkog kontineta), protiv kokcidioze u poređenju sa 3 hemijska kokcidiostatika koja se često koriste u proizvodnji u Americi. Nalazi su objavljeni u časopisu International Journal of Poultry Science ( https://scialert.net/abstract/?doi=ijps.2022.50.56).  Zaključili su da kombinacija saponina kilaje i juke (QY) imaju  bolju efikasnost na smanjenje lezija  izazvanih kokcidijama, smanjeni mortalitet živine i najbolji prirast u odnosu na sva 3 hemijska kokcidiostatika i vakcine protiv kokcidioze.  Na Naučnom institutu za veterinarstvu “Novi Sad” se takođe već više godina, u eksperimentalnim uslovima proučava efikasnost različitih kombinacija prirodnih sastojaka na  kontrolu rasta i razmnožavanja uzročnika kokciodioze živine.
Hristos voskrese! Srećan praznik 😊! Hristos voskrese! Srećan praznik 😊!
Da li ste znali ove činjenice o uljanoj repici? Da li ste znali ove činjenice o uljanoj repici?  Verovatno ste  ovih dana primetili  žuta polja  putem kojim prolazite koji  daju poseban pečat prolećnim pejzažima u Vojvodini.  To su polja uljane repice (Brassica napus), jednogodišnje  krmne biljke koja je sve više prisutna na našim poljima.  Uljana repica predstavlja jednu od prvih  prolećnih paša za našu medonosnu pčelu, koja je izuzetno  korisna za prolećni razvoj pčelinjih zajednica i  pripremu za bagremovu  pašu.  Možda niste znali činjenicu da su pčele  koje  koje se nalazi na  uljanoj repici  često vrlo “besne”. Ovo agresivno ponašanje nije u potpunosti razjašnjeno .  Nažalost,  često smo svedoci  slučajeva prijava trovanja pčela baš na uljanoj repici, jer se  intenzivno primenjuju agrotehničke mere.  Ova biljka može biti i izvor sveže zelene mase kao hrana za  preživare, pa košenje ove biljke u cvetu  može dovesti do  gubitaka  značajnog broja pčela izletnica.  Med od uljane  repice bez  razloga  spada u  ne tako popularne vrste ovog pčelinjeg proizvoda.  Karakterističnog  je ukusa, kremaste je konzistencije, svetlo žute boje i brzo kristališe.  Zbog  međusobnog odnosa  prostih šećera (fruktoze i glukoze) , u samom pčelinjem saću med  brzo postaje gust, tako da su pčelari  primorani da ga što pre izvrcaju.  Inače, ulje  koje se dobija iz semena uljane  repice se može koristiti u ishrani ljudi,  kozmetici,  proizvodnji bio dizela, maziva ali  i u drugim granama industrije.  Za ishranu ljudi može se koristiti samo ulje uljane repice koje sadrži manje od 2% eruka masne kiseline, za koje je dokazano da može negativno da utiče na zdravlje životinja. Selekcijom uljane repice  dobijene su sorte koje imaju  malu količinu eruka masne kiseline.  Foto: Alexei Satari, Unsplash
Naučni institut za veterinarstvo „Novi Sad“ Naučni institut za veterinarstvo „Novi Sad“  podržava incijativu iznalaženja rešenja za kontrolu
širenja populacije inazivnih rečnih rakova  Invazivna vrsta rakova Faxonius limosus, takođe poznata i kao Orconectes limosus, predstavlja vrstu koja je 1890. godine doneta iz Amerike u Nemačku, a od tada se raširila po čitavavoj Evropi.  Pošto joj je glavna hrana rečna ikra, ova vrsta rakova nanosi ogromne ekonomske štete ribljem fondu u reci Dunav, ali i u ostalim rečnim vodotokovima.  Finansijska šteta koju prouzrokuju ova invazivna vrsta rakova procenjuje se na preko 100 miliona evra, kako portal biznis.rs navodi (https://biznis.rs/vesti/srbija/srbija-bi-godisnje-mogla-da-zaradi-200-miliona-evra-od-invazivnih-recnih-rakova/).  Takođe ova vrsta prenosi uzročnika tzv. kuge rakova (Aphanomyces astaci) na koje nisu otporne autohtone vrste rečnih rakova, a na taj način šteta od ove invazivne vrsta rakova je višestruka. Ovo je razlog što se ova vrsta rakova od 2016. godine nalazi na listi invazivnih vrsta određene od strane Evropske komisije - https://ec.europa.eu/environment/nature/invasivealien/list/index_en.htm.  Takođe kako isti portal navodi, problem leži u važećoj regulativi u našoj zemlji koja nedozvoljava  preradu ovih rakova. Oni, zapravo, mogu da se koriste u gastronomiji, farmaceutskoj industriji, poljoprivredi itd., ukazuje Nenad Peraš osnivač udruženja „Rečni rakovi“.  Naučni institut za prehrambene tehnologije u Novom Sadu je za deo istraživanja pod nazivom “Nutritivni, senzorni i gastronomski potencijal invazivne vrste raka Faxonius limosus u funkciji održivog razvoja ugostiteljsko-turističkog sektora AP Vojvodine“ uspeo da dobije finansiranje od strane Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučno-istraživačku delatnost.  U deo ispitivanja vezanih za gore spomenuti projekat uključeni su i istraživači sa Naučnog instituta za veterinarstvo “Novi Sad”, odnosno, a pojedina ispitivanja su vršena u laboratorijama Instituta.  Naučni institutut za veterinarstvo “Novi Sad” podržava  incijativu iznalaženja  rešenja za ograničavanje ekspanzivnog širenje invazivne vrste rečnih rakova, kako bi se spasio riblji fond u Dunavu i ostalim vodotokovima.
Mikotoksini i klimatske promene Mikotoksini i klimatske promene
Load More... Follow on Instagram

НАШИ ИСТРАЖИВАЧИ НА „ResearchGate“-у


ПРАТИТЕ НАС НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА

ФЕЈСБУК  / ИНСТАГРАМ

Log In

ИНСТИТУТ

BIRDPROTECT

BIRDPROTECT.EU

ЈАВНЕ НАБАВКЕ

ИНФОРМАЦИЈЕ О ЈАВНИМ НАБАВКАМА

ПРЕУЗИМАЊЕ

ПРЕУЗИМАЊЕ РАЗНИХ ДОКУМЕНАТА

РЕРОЗИТОРИЈУМ

РЕПОЗИТОРИЈУМ ИНСТИТУТА

ЈЕЗИК/LANGUAGE

Одабир писма

ЋИРИЛИЦА  |  LATINICA
Scroll to top

Овај сајт користи колачиће. Даље коришћење садржаја нашег сајта, подразумева Ваш пристанак на употребу основних колачића који су неопходни за функционалност нашег сајта.

ПРИХВАТИПолитика приватностиПолитика употребе колачића

Cookie and Privacy Settings



How we use cookies

We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website.

Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.

Essential Website Cookies

These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.

Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refusing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.

We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.

We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.

Other external services

We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers. Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site. Changes will take effect once you reload the page.

Google Webfont Settings:

Google Map Settings:

Google reCaptcha Settings:

Vimeo and Youtube video embeds:

Privacy Policy

You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page.

Политика приватности
Accept settingsHide notification only
Позови дежурни број