• Mail
  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
Пријем узорака пон-пет, 7-15 сати: 021/48 95 333, 48 95 334, 48 95 335, 48 95 337; дежурни телефон пон-нед, после 15 сати: 064/818 54 38.
НАУЧНИ ИНСТИТУТ ЗА ВЕТЕРИНАРСТВО "НОВИ САД"
  • Почетак
  • Вести
  • О нама
  • Истраживачки тим
  • Одељења
  • Пројекти
  • Архив вет.мед.
  • Контакт
  • English
  • Search
  • Menu Menu
You are here: Home1 / News2 / Afrička kuga svinja3 / Инструкција корисницима ловишта

МИНИСТАРСТВО ПОЉОПРИВРЕДЕ,ШУМАРСТВА И ВОДОПРИВРЕДЕ,  Управа за шуме под бројем: Службено/2019-10,  05.02.2019. године , а у складу са мерама спречавања уношења заразне болести -афричке куге свиња, доноси инструкцију корисницима ловишта, коју можете овде прочитати у целости.

ИНСТРУКЦИЈА  КОРИСНИЦИМА ЛОВИШТА

У складу са одредбама члана 26. Закона о дивљачи и ловству („Службени гласник PC”, број 18/10) и одредбама Наредбе о предузимању мера за спречавање уношења, појаве, откривања. ширења, сузбијања и искорењивања заразне болести Афричке куге свиња (Pestis suum africana) у Републику Србију („Службени гласник PC”, број 6/19), корисници ловишта на територији Републике Србије дужни су да у циљу спровођења биосигурносних мера ради спречавања уношења, појаве, откривања, ширења, сузбијања и искорењивања заразне болести Афричке куге свиња (у даљем тексту: АКС), у складу са прописима из области ветеринарства и ловства и актуелоном епизоотиолошком ситуацијом, поступају по следећем:

1.      Корисник ловишта спроводи биосигурносне мере у ловиштима, у погледу спречавања уношења, појаве, откривања, ширења, сузбијања и искорењивања заразне болести АКС према упутствима органа надлежног за ветеринарство, ветеринарских организација и надлежне ветеринарске инспекције, као и органа надлежног за ловство.

2.      Ради спречавања уношења, појаве, откривања,  ширења, сузбијања и искорењивања заразне болести АКС у Републику Србију, корисницима ловишта се забрањује увоз и провоз пошиљки живих домаћих и дивљих свиња, меса и производа од меса домаћих и дивљих свиња, као и споредних производа пореклом од домаћих и дивљих свиња, у/из или кроз ловиште,  ако те пошиљке воде порекло из земље (подручја/региона) захваћене афричком кугом, осим меса и производа од меса термички третираног у херметички затвореној посуди (конзерве), са постигнутом Fo вредношћу од три или више, односно производа од меса термички третираног на минималној температури од +80° С, која се мора постићи у месу и/или свим деловима током обраде.

Увозна дозвола, односно дозвола за провоз пошиљки из тачке 2. ове инструкције може да се прибави од надлежног органа ако не постоји ризик по здравље животиња и здравље људи што се утврђује анализом ризика у складу са чланом 124. став 4. Закона о ветеринарству, при чему наведене пошиљке морају бити праћене исправним међународним ветеринарским потврдама, односно сертификатом.

3.      Корисници ловишта су дужни, у складу са прописима из области ветеринарства и ловства,  да спроводе следеће опште мере у ловиштима:

1)     појачају праћење бројног и здравственог стања, као и понашања дивљих свиња у ловишту и обезбеде систем континуираног надзора од стране лица која обављају стручне и ловочуварске послове у ловишту (у даљем тексту: стручна и ловочуварска служба),

2)     у потпуности спроведу план одстрела дивљих свиња планиран годишњим планом газдовања ловиштем за текућу ловну годину,

3)     у случају да је у ловишту утврђено веће бројно стање дивљих свиња од оптималног фонда дивљих свиња утврђеног планским документом, поступе у складу са чланом 27. став 2. Закона о дивљачи и ловству и успоставе бројност дивљих свиња у складу са планским документом,

4)     пријаве нађене мртве дивље свиње и/или њихове делове (у даљем тексту: лешеви) без одлагања, а најкасније у року од 2 сата, надлежном ветеринарском и ловном инспектору, уз навођење географских координата и/или детаљног описа локације, односно места где је леш пронађен, ради хитног организовања узимања потребних узорака за дијагностичка испитивања и налагања ветеринарско-санитарних мера у складу са посебним прописом,

5)     поступају са лешевима дивљих свиња на начин прописан актима и прописима из области ветеринарства.

6)     најкасније у року од 2 сата од извршеног санитарног острела дивље свиње или одстрела дивље свиње у дијагностичке сврхе, пријаве исти надлежном ловном и ветеринарском инспектору, ради узимања узорака и предузимања даљих мера у складу са посебним прописом,

7)     месо од дивље свиње одстрељене током санитарног одстрела не може се користити за људску исхрану пре завршетка ветеринарско-санитарног прегледа и добијања негативних резултата дијагностичког испитивања на АКС,

8)     одлагање и уништавање нејестивих унутрашњих органа (желудац, танка, дебела црева и др) врше на безбедан начин,

9)     најкасније у року од 2 сата од евисцерације одстрељених дивљих свиња (расецања трупа и узимања паренхиматозних органа), приликом које су уочене патолошке промене које би указивале на сумњу на појаву АКС, исте пријаве надлежном ветеринару или ветеринарском инспектору.

У случају да није могуће обезбедити присуство ветеринара за вршење евисцерације, евисцерацију одстрељених дивљих свиња мора да изврши лице из стручне односно ловочуварске службе, уз предузимање свих мера личне безбедности (употреба заштитних рукавица и друге опреме којом се обезбеђује безбедност лица које врши евасцерацију),

10)    не користе помије за исхрану дивљих свиња,

11)   примењују одговарајуће биосигурносне мере у ловишту којима се спречава контакт између дивљих и домаћих свиња због могућег ширења АКС,

12)   сваког понедељка за претходну недељу достављају недељне извештаје надлежном ловном и ветеринарском инспектору о стању у ловишту и предузетим мерама на раном откривању, спречавању уношења, ширења. као и сузбијања и искорењивања заразне болести АКС у ловишту за које су добили право газдовања у складу са прописима из области ловства.

4.     У ловиштима установљеним на територији Републике Србије која се копненим и воденим делом граничи са Републиком Румунијом, поред наведених општих мера које се спроводе на целокупној територији Републике Србије, спроводе се и посебне мере које предузимају корисници тих ловишта, као и посебне мере које обухватају епизоотиолошко истраживање и инспекцијски надзор.

5.     Корисници ловишта која су установљена на територији Републике Србије која се копненим делом граничи са Републиком Румунијом, a то су:
Редни

број

Назив ловиштаОпштинаНазив корисника ловишта
1.КочоватНови КнежевацЛУ Кочоват
2.КоштанацНова ЦрњаЈ1У Нова Црња
3.КараулаКикиндаЛУ Велебит-Банатско Велико Село
4.ТеремијаКикиндаЛУ Наково
5.МелећинКикиндаЛУ Фазан-Нови Козарци
6.Висока гредаКикиндаЛУ Перјаница
7.Варошки ритКикиндаЛУ Кикинда
8.Велики ритЧокаЛУ Дропља
9.Стари Бегеј-северЖитиштеЛУ Житиште
10.ВучјакСечањЛУ Тамиш
11.Тамиш – БрзаваСечањЛУ Горњи Тамиш
12.БрзаваПландиштеЛУ Брзава
13.Стари Бегеј-југЖитиштеЛУ Житиште
14.ЈТупусВршацЛУ Ловац
15.КошаваВршацЛУ Фазан-Вршац
16.Караш-КуштиљВршацЛУ Караш-Куштиљ
17.НераБела ЦркваЛУ Ловац
18.Делиблатска

пешчара

ПанчевоЈП Војводинашуме
19.Вршачке планинеВршацЈП Војводинашуме
20.EcoagriБела ЦркваЛУ Ecoagri Serbia A.D.

дужни су да, у складу са тренутном епизоотиолошком ситуацијом. организују појачани одстрел дивљих свиња до висине биолошког минимума у односу на матични фонд дивљих свиња утврђен планским документом корисника ловишта за текућу ловну годину. Под биолошким минимумом популације, у смислу ове инструкције подразумева се бројно стање популације у висини од 50% прописаног матичног фонда дивљих свиња.

Мера из ове тачке Инструкције не примењује се у ограђеним деловима ловишта.

Корисник ловишта из ове тачке Инструкције дужан је да, под надзором ловног инспектора, изврши ревизију годишњег плана газдовања ловиштем у складу са наложеном мером.

6.   Корисници ловишта која су установљена на територији Републике Србије која се воденим делом граничи са Републиком Румунијом. a то су:
Редни

број

Назив ловиштаОпштинаНазив корисника ловишта
1.СтигПожаревацЛУ Војвода Миленко
2.ХрастовачаКучевоЈП „Србијашуме“
3.Рамски ритВелико ГрадиштеЛУ
4.ЛиповачаГ олубацЛУ Пек-Браничево
5.Туманска рекаГ олубацУдружење за гајење, заштиту и лов дивљачи
6.НП ЋердапДоњи МилановацЈП НП Ћердап
7.КључКладовоЛУ Кључ
8.ЖивицаБрза ПаланкаЛУ Мали јастреб 1900
9.Неготинска крајинаНеготинЛУ Хајдук Вељко Петровић 1896

дужни су да, у складу са тренутном епизоотиолошком ситуацијом, организују појачани одстрел дивљих свиња до постизања бројности од 70% матичног фонда дивљих свиња утврђеног планским документом корисника ловишта за текућу ловну годину.

Мера из ове тачке Инструкције не примењује се у ограђеним деловима ловишта.

Корисник ловишта из ове тачке Инструкције дужан је да, под надзором ловног инспектора, изврши ревизију годишњег плана газдовања ловиштем у складу са наложеном мером.

7. Мере појачаног и редукционог одстрела из тач. 5. и 6. ове инструкције примењују се без посебног одобрења и у време кад је лов забрањен.

8. Корисник ловишта дужан је да одмах по сваком одстрелу дивље свиње извршеном у складу са тач. 5. и 6. ове инструкције обавести надлежног ловног и ветеринарског инспектора и да редовно води евиденцију о сваком одстрелу, а која садржи нарочито: место и датум лова, број ловне карте ловца, број дозволе за лов, број извештаја о извршеном лову и податке о одстрељеној дивљачи (број одстрељених јединки, пол, процењена старост, процењена трофејна вредност одстрељене јединке, као и број евиденционе маркице искоришћене за обележавање одстрељене дивљачи).

9.   Поред посебних мера из тач. 5, 6. и 7. ове инструкције, корисници ловишта установљених на територији Републике Србије која се копненим и воденим делом граничи са Републиком Румунијом, дужни су да предузимају и следеће посебне мере:

1)  при уговарању лова,  односно пре издавања дозволе за лов или пре почетка лова, прибаве изјаву од сваког лица које учествује у лову о његовим ловним активностима у претходних 30 дана. а које се нарочито односе на његово учешће у лову у државама у којима је дијагностикована АКС;

2)  обезбеде услове да особе које су биле у непосредном контакту са одстрељеним и/или угинулим дивљим свињама и њиховим деловима, по завршетку активности (лов. преношење, евисцерација. службена контрола, нешкодљиво уништавање, транспорт и др), обавезно очисте, оперу и дезинфикују одећу, коришћену обућу и опрему;

3)     по обављеном транспорту обавезно спроведу мере дезинфекције возила, опреме и одеће лица укључених у транспорт;

4)     обезбеде узимање узорака у циљу спровођења дијагностичких испитивања, у складу са прописима из области ветеринарства;

5)     месо одстрељене дивље свиње и/или било који њен део. укључујући и трофеје, који се прегледају у складу са планом дијагностичког испитивања могу ставити у промет искључиво по добијању негативног резултата на присуство вируса АКС;

6)     до добијања резултата лабораторијских испитивања месо одстрељене дивље свиње и/или било који њен део, укључујући и трофеје, морају бити ускладиштени у објекту намењеном за привремено складиштење меса и органа дивљачи;

7)     врше претрагу у ловишту у циљу проналажења лешева дивљих свиња, као и превожења. преношења и уклањања лешева под надзором ловног и ветеринарског инспектора;

8)     израде карте претраге у ловиштима којима газдују, са утврђеним и уцртаним границама делова ловишта у којима се налазе природна станишта дивљих свиња;

9)     обезбеде уништавање и нешкодљиво уклањање лешева дивљих свиња под надзором надлежног ветеринарског инспектора закопавањем или спаљивањем на месту проналаска лешева дивљих свиња, закопавањем на месту које је одређено за ту сврху – јаме гробнице или одвожењем у објекат одобрен за сакупљање, прераду и уништавање споредних производа животињског порекла прве категорије;

10)   спроводе и поштују забрану уношења у ловиште меса свиња и производа од свињског меса неконтролисаног порекла намењених за исхрану људи, односно ако не потичу из одобрених објеката и ако нису у оригиналном паковању и/или прописно декларисани;

11)   спроводе и поштују забрану уношења и коришћења у ловишту хранива (волуминозна, кабаста и зрнаста храна) и концентрованих смеша за исхрану дивљих свиња, без контролисаног порекла.

10.  Лов на дивље свиње у ловиштима установљеним на територији Републике Србије која се копненим и воденим делом граничи са Републиком Румунијом организује се, у складу прописима из области ловства, као групни и појединачни и то:

1)     групни лов на дивље свиње се организује под условом да је корисник ловишта претходно пријавио организацију групног лова писаним путем надлежном ловном и ветеринарском инспектору (најкасније 48 сати пре термина планираног за лов) и под условом да су у потпуности испуњени сви биосигурносни услови, у складу са прописима из области ловства и ветеринарства;

2)     појединачни лов на дивље свиње и лов на остале ловне врсте дивљачи корисник ловишта организује без додатних ограничења. у складу са прописима из области ловства и ветеринарства, под условом да су у потпуности испуњени сви биосигурносни услови. у складу са прописима из области ловства и ветеринарства.

11.    У случају уочавања појаве АКС у ловишту, корисник ловишта мора применити правила брзог упозоравања и хитног реаговања у складу са посебним прописом којим се утврђује начин управљања у кризним ситуацијама.

12.    Републичка и покрајинска ловна инспекција дужна је да прати и предузима активности и мере на спровођењу ове инструкције.

13.    Ова инструкција ступа на снагу наредног дана од дана објављивања на интернет страници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управе за шуме.

Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share by Mail

ПРАТИТЕ НАС НА ФЕЈСБУКУ

ИНСТАГРАМ

niv.ns

Uprava za veterinu vrši pojačan nadzor ribe u t Uprava za veterinu  vrši pojačan nadzor ribe u toku Božićnog posta  Za pravoslavne vernike od 28. novembra pa sve do Božića 7. januara u toku je Božićni post koji  pored posebnih praznika  podrazumeva konzumiranje  ribe samo u toku vikenda, a  uzdržavanje od namirnica animalnog porekla koje sadrže  meso, jaja  i mlečne proizvode. 
U toku  posta  pravoslavni vernici mogu konzumirti „morske plodove“(lignje, gambore, škampe i slične namirnice).  Prilikom kupovine ribe posebnu pažnju kupci treba da obrate na sledeće: riba ne sme neprijatno da miriše, ne sme imati upale oči i zamućenu rožnjaču, jer to ukazuje na starost ulovlјene ribe, škrge sveže ribe su vlažne, jasno crvene boje i bez stranog mirisa, a promena boje škrga, suve škrge, nesvojstven ili intenzivan miris, su početni znaci kvarenja. Koža sveže ribe  je sjajna, vlažna i klizava, a meso sveže ribe treba da je čvrsto, što se vidi ukoliko nestane udublјenje koje nastaje na mestu koje se pritisne prstima.
Veterinarska inspekcija savetuje potrošače da ribu kupuju u ribarnicama, odnosno na mestima gde je potrošačima dostupan podatak o vrsti i poreklu ribe, kao i roku upotrebe, i gde je moguće proveriti da li se riba čuva na propisan način, odnosno na temperaturnom režimu koji se zahteva, ali i da prijave svaku sumnju na nepravilnost nadležnoj veterinarskoj inspekciji kako bi se mogle preduzeti zakonom propisane mere i sankcionisati subjekti u poslovanju hranom kod kojih se te nepravilnosti utvrde.  Ukoliko se kod ribe poput pastrmke, losos patrmke kosti odvajaju od samog trupa ribe, to ukazuje da je ova riba duže provela od momenta izlovljavanja do samog  momenta prodaje.  Potrošaćima se savetuje  da se prilikom kupovine hrane ponašaju sa „pažnjom dobrog kupca“, odnosno da se pre odluke o kupovini upoznaju sa svim svojstvima hrane, kao i da hranu koja je propisno deklarisana kupuju na mestima koja su za to registrovana.
Prvi vebinar Radne grupe za zoonoze ISAC-a, o ptičijem gripu H5N1, biće održan u sredu, 6. decembra od 18h.  Vebinar je besplatan i možete se registrovati preko linka ispod:  https://us02web.zoom.us/webinar/register/2616987669349/WN_c_h2rWSKRVihw_P-UEzOhA#/registration
Projekat Instituta -“MetAvian” na PROMIS poziv Projekat Instituta -“MetAvian” na PROMIS pozivu 2023. , odobren za finasiranje od strane Fonda za Nauku  Sa velikim zadovoljstvom  želimo da sa svima vama podelimo  radosnu vest da je u toku ove nedelje odobren predlog projekta za finansiranje,  Programa za izvrsne projekte mladih istraživača i naučnika u ranoj fazi karijere -PROMIS, Fonda za Nauku Republike Srbije,  a čij je ie rukovodilac israživač Instituta dr Gospava Lazić, viši naučni saradnik, Odeljenje za virusologiju. Naziv projekta je “Exploring the Avian Microbial Frontier: Metagenomic Surveillance of Infectious Diseases and Antimicrobial Resistance in Wild Birds”.
 Pored  rukovodioca projekta  od istraživača sa Instituta,  član projektnog tima je i Vladimir Gajdov, mladi istraživač sa odeljenja za Viruslogiju Instituta.
Na projektu učestvuju istraživači sa Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, kao i sa Fakulteta veterinarske medicine u Beogradu.  Budžet projekta je preko 149.000 evra,a trajanje 24 meseca. Ovaj program je namenjen izvrsnim projektima mladih istraživača i naučnika u ranoj fazi karijere, do 7 godina nakon doktorata.  Cilјevi Programa su sledeci: osnaživanje mladih doktora nauka za rukovođenje projektima, jačanje profesionalnih kapaciteta mladih istraživača i naučnika na početku karijere, uklјučivanje izvrsnih mladih istraživača u naučnoistraživački rad, osposoblјavanje mladih istraživača za konkurisanje za istraživačke i razvojne projekte na nacionalnom i međunarodnom nivou, posebno u Evropskoj uniji, stvaranje novih projektnih timova za izvrsna naučna istraživanja, podrška naučnoistraživačkom radu mlade akademske zajednice koji će imati uticaj i značaj za društveni razvoj i privredu.  Program omogućava istraživačima da definišu sopstvene programe istraživanja, da oforme sopstvene timove i da sarađuju sa odgovarajućim laboratorijama, istraživačkim centrima i privredom u Republici Srbiji i u svetu. 
Ukupno je odobreno  30 predloga projekta, a ukupni fond za finasiranje iznosi 4.000.000 evra, dok maksimalni  budžet pojedinačnog projekta iznosi 150 000 evra. Čestitke svima onima koji su doprineli da ovaj projekat bude prihvaćen za finasiranje!
Danas je Svetski dan kucnih ljubimaca🐈🐕! Danas je Svetski dan kucnih ljubimaca🐈🐕!
Misteriozna bolest pasa se širi Amerikom Hiljade Misteriozna bolest pasa se širi Amerikom  Hiljade pasa je u Americi obolelo je od do sada nepoznate bolesti. Bolest se pojavila u  državama Ilinois, Kolorado, Oregon i Nevadi.  Ovo oboljenje  mahom prate respiratorni simtomi:  kašalj  koji  podseća infektivnog laringotraheitisa (Kennel Cough), iscedak iz nosa, groznica, kao i prateći simtomi letargija, gubitak apetita.  Kašalj može mnogo duže da traje nego kod  uobičajenih respiratornih infekcija pasa, obično šest do osam nedelja. Utvrđeno je da antibiotska terapija ne daje pozitivne rezultate  u lečenju novog atipičnog infektivno respiratornog oboljenje pasa.  Oboljenje brzo napreduje ka pneumoniji, a  ponekad u ekstremnim slučajevima , ovo oboljenje  se  završava sa smrtnim ishodom.
Profesor Devid Nidl sa Univerziteta u Nju Hemširu, Odeljenja za patologiju,  je  u leto 2022. godine prvi ukazao na pojavu novog respiratornog oboljenja kod pasa koje se širilo Nju Hemširom.
Po njegovim rečima ispitivanjem genoma nije utvrđen  DNK ili RNK  do sada poznatih virusa, nisu utvrđene  bakterije ili gljivice. Ono što se za sada nazire, a na osnovu dosadašnjih rezultata, je da  je uzročnik najsličniji  Mikoplasmazma vrstama.  Istraživači savetuju vlasnike da u prevenciji ovog oboljenja  izbegavaju mesta  okupljanja pasa poput izložbi, parkova za pse i ostalih mesta na kome mogu biti na istom prostoru više pasa, kao i da  ljubimce redovno vakcinišu protiv virusnih i bakterijskih uzročnika respiratornih oboljenja pasa.
Novi koronavirus krivac za masovna uginuća mač Novi koronavirus  krivac za  masovna uginuća mačaka na Kipru
Vest  o oboljevanju i uginuću  hiljade mačaka na Kipru ove godine zainteresovalo je čitav svet.
Simtomi poput  groznice, otečenog stomaka i letargije ukazivao je mačiji infektivni peritonitis (FIP), poznato oboljenje  uzrokovano  mačijim korona virusom.  Međutim, istraživači su se zdali da objasne  rast u broju slučajeva obljevanja i uginuća kod mačaka.  Danas su istraživači  otkrili mogući uzrok – novi mačiji korona virus  koji je pozajmio  ključnu RNK sekvencu od visoko patogenog  psećeg virusa  poznatog kao pantropni  pseći koronavirus  CB/05 (pCCoV) Ovo otkriće objavljeno je 9 novembra kao preprint u „bioRxiv“ (https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2023.11.08.566182v2 ) i može  objasniti pojavu izbijanja ovog oboljenja kod mačaka na Kipru.  Veterinari na Kipru su bili zabrinuti početkom ove godine zbog povećanog broja slučajeva FIP-a, koji nije povezan sa COVID-19 infekcijom i koji ne izaziva oboljenje ljudi.  Do jula ove godine  u medijima je objavljena cifra od blizu 300 000 uginuća mačaka, dok  lokalni veterinari govore da je ova brojka oko 8000 ugićuća mačaka.  U avgustu ove godine je  vlada na Kipru  dozvolila za veterinarsku upotrebu  lek za lečenje  SARS-CoV-2 -molnupiravir, koji  sprečava replikaciju korona virusa i čini se da je pokazao efikasnost u lečenju FIP-a.
Istraživači su  izvršili sekvenciranje RNK  iz abdominalne tečnosti  i cerebrospinalne tečnosti  obolelih mačaka sa Kipra, gde su otkrili  do tada neopisan  mačiji korona virus koji su  nazvali FCoV-23, koji poseduje deo sekvence RNK  psećeg pantropskog  korona virusa  CB/05 (pCCoV).
Za razliku od drugih intestinalnih korona virusa mačaka, koji se lako prenosi putem fecesa,  za  FIP korona virus nije utvrđena transmisija između mačaka.  Još je nejasno kako se novootkriveni korona virus  FCoV-23, iz uzoraka obolelih mačaka od FIP-a na Kipru širi, ali istraživači tvrde da ustanovljenje genetske  izmene su dovele do promene  vezivanja za receptorski domen, što je  doprinelo na širenje novog mačijeg korona virusa i putem fecesa.
Avijarna influence podtip H5N1 kod ždralova na lo Avijarna influence podtip H5N1 kod ždralova na lokalitetu Slano Kopovo  Slano Kopovo predstavlja specijalni rezervat prirode  koji se nalazi  5km od Novog Bečeja. Slano Kopovo je Tisin fosilni meandar, odnosno geomorfološki oblik postao radom rečne vode, što znači da pripada grupi rečnih ili fluvijanih jezera.  Oblikom Slano kopovo podseća na potkovicu čiji su kraci okrenuti prema jugu. Paralelno sa Slanim kopovom, sa njegove istočne strane, prostire se uža depresija Malo, odnosno Poštaš kopovo. Ono je obraslo barskom vegetacijom i za razliku od Slanog kopova pripada slatkovodnom tipu bara koji uz to nema stalnu vodu. Površina depresije Slanog kopova oznosi 1,45 km².
Sivi ždral (Grus grus) je markantna ptica raspona krila preko dva metra. Najveće populacije ždralova se nalaze u Rusiji i Švedskoj. Sivi ždralovi redovno koriste plitku vodu Slanog kopova za noćni odmor tokom prolećne i jesenje seobe, (sever Evrope i Rusija – Severna Afrika i obrnuto), a okolna obradiva polja i utrine za ishranu. Slano Kopovo predstavlja područje gde se okuplja najveći broj ždralova u Srbiji i s toga ima izuzetno veliki značaj sa aspekta očuvanja gnezdilišne populacije sa severa ali i potencijalnog naseljavanja južnijih staništa gde se nekad ždral i gnezdio.  Najveća koncetracija ždralova u jednom danu je 17.000. Ždralovi se karakterišu ustaljenim dnevnim ritmom. Naime, ptice samo prespavaju na Slanom kopovu, dok sa prvim zracima sunca odlaze na okolne njive, pašnjake i utrine gde se hrane.  Zanimljivo je  da je u neposrednoj bčizini  uz Slano Kopovo nalazi se  srednjovekovana romanična crkva Arača koja je podigunta u 12 veka, koja je od 1948. godine proglašena za kulturno dobro od posebnog značaja.  Ove nedelje je utvrđen pozitivan nalaz u uzorcima tkiva uginulih  ždralova na prisustvo virusa avijarne influence H5N1 na lokalitetu Slanog Kopova  u laboratorijama za virusologiju Naučnog Instituta za veterinarstvo “Novi Sad”.
Šta se dešava ako naše mace previse hranimo? Šta se dešava ako naše mace previse  hranimo?  Studije  koje su  rađene u Americi ukazuju na to da  je oko 60% maca u Americi  gojazno, što može dovesti do zdravstvenih problema kao što je diabetes i hronična zapaljenja.  Grupu istraživača sa  sa Ilinois Univerziteta (ACES) je zainteresovalo šta se dešava  u  gastrointestinalnom  traktu  i metaboličkim procesima  prilikom  unošenja  prevelike  količine hrana kod mačaka.  Postavili su studiju na odraslim mačkama lutalicama, ženskog pola koji su hranile standardnom  hranom i granulama. Mačke su prvo dvonenedeljno  praćene uz  kontrolu različitih parametara i  hranjenje  granulama u količini  za održavanje bazalnog metabolizma, a nakon toga  su puštene da  konzumiraju istu hranu po volji.  U toku studije od  maca su prikupljanji  uzorci krvi i fecesa i praćena je fizička aktivnost u pravilnim vrmenskim intervalima.
Nakon 18 nedelja  ishrane po volji mace su postale za 30% gojaznije. Takođe, u toku 20 nedeljnog perioda praćenja došlo je do promena u  efikasnosti digestije hrane, promene u fecesu kao  promeni mikrobiomu  gastrointestinalnog trakta.  Efikasnost varenja se  smanjila sa  povećanim unosom hrane.
Promene u mikrobiomu koje su utvrđene u toku ove studije ukazuju na povećan broj Bifidobacterium,  bakterija, koje kao „dobre“ bakterije  imaju antimikrobnu aktivnost i stimulišu imunitet,  dok se  broj bakterije koja razgrađuje  vlakna -Collinsella, smanjio.
Očekivani nalazi su bili i potvrđeni,  a to je da sa povećanim unosom hrane  će biti i povećana količina fecesa.  Kiselost fecesa je bila povećana ( niži pH), što se dovodi u vezu sa smanjenom digestijom ugljenih hidrata i masti. 
Ono što je iznenadilo istraživače da iako su unosile  povećanu količinu hrane i dobile na težini, mace nisu postale manje fizički aktivne.  Za one koje ova tema više interesuju neka potraže detaljnije podatke na linku: https://phys.org/news/2023-11-cats-fat-scientists.html
Novi talas avijarne influence u Evropi pogađa i Novi talas avijarne influence  u Evropi pogađa i domaću živinu
Na osnovu podataka zvaničnog  Sistema za prijavu  bolesti životinja  Evropske Unije- ADIS (https://food.ec.europa.eu/system/files/2023-11/ad_adns_outbreaks-per-disease.pdf), Rumunija I Bugarska su prijavile slučajeve visoko infektivne avijarne influence među živinom. 
U Rumuniji je virus H5N1 otkriven u jatu od 120 živine u dvorištu u selu Tiganesti u blizini granice sa Bugarskom, izazvavši uginuće 28 ptica.
Bugarska je, u međuvremenu, prijavila ranije izbijanja virusa ptičijeg gripa tipa H5 na dve živinske farme. Jedna epidemija u Malko Konare u regionu Pazardžika ubila je 380 ptica, dok je druga epidemija regionu Velikog Trnova ubilo 5.420 jedinki.  U Mađarskoj je 11.11. 2023. potvrđena je avijarna influence H5N1 na farmi pataka Szabolcs-Szatmar-Bereg)-( izvor Promed-mail)
U Poljskoj, koja ja najveći proizvođač živine u EU, potvrđeno je prisustvo virusa na severu zemlje.  Takođe Ministarstvo poljoprivrede I životne sredine  Ujedinenog Kraljevstva (Defra) je zvanično objavila pojavu avijarne influence H5N1 kod živine u Engleskoj u Doningtonu (Donnington). Takođe 10. 11. 2023. U Finskoj je zvanično potvrđena pojava avijarne influence H5N1 na više farmi krznašica, a virus je detektovan i kod rakuna i lisica.(izvor Promed-mail)  Na osnovu zvaničnih podataka Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije (https://www.vet.minpolj.gov.rs/zarazne-bolesti-zivotinja/avijarna-influenca-aktuelne-informacije/), u proteklih mesec dana virus avijarne influence  podtip H5N1 detektovan je samo kod divljih ptica  u četiri lokaliteta -Jezero Tikvara, opština Bačka Planaka, kao i na tri lokaliteta u  okviru beogradskih gradskih opština i to Kovilovo, Veliki Makiš i Velik kanal- Borča.
Pogledajte video o tome kako su naučnici napravil Pogledajte video o tome kako su naučnici napravil majušne žive robote (Xenobots)
Load More... Follow on Instagram

НАШИ ИСТРАЖИВАЧИ НА „ResearchGate“-у


ПРАТИТЕ НАС НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА

ФЕЈСБУК  / ИНСТАГРАМ

Log In

ИНСТИТУТ

МИ СМО ПОУЗДАН ПАРТНЕР НА ЕУ ПРОЈЕКТИМА

ПОГЛЕДАЈТЕ ПРОФИЛ ИНСТИТУТА НА ЕУ ПОРТАЛУ

 

ЈАВНЕ НАБАВКЕ

ИНФОРМАЦИЈЕ О ЈАВНИМ НАБАВКАМА

ПРЕУЗИМАЊЕ

ПРЕУЗИМАЊЕ РАЗНИХ ДОКУМЕНАТА

РОДНА РАВНОПРАВНОСТ

ПОЛИТИКА РОДНЕ РАВНОПРАВНОСТИ

ПЛАН РОДНЕ РАВНОПРАВНОСТИ / GENDER EQUALITY PLAN

Одабир писма

Ћирилица | Latinica

РЕПОЗИТОРИЈУМ

РЕПОЗИТОРИЈУМ ИНСТИТУТА

ЦТТ

ЦЕНТАР ЗА ТРАНСФЕР ТЕХНОЛОГИЈА И ИНОВАЦИЈЕ

Scroll to top

Овај сајт користи колачиће. Даље коришћење садржаја нашег сајта, подразумева Ваш пристанак на употребу основних колачића који су неопходни за функционалност нашег сајта.

ПРИХВАТИПолитика приватностиПолитика употребе колачића

Cookie and Privacy Settings



How we use cookies

We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website.

Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.

Essential Website Cookies

These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.

Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refusing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.

We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.

We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.

Other external services

We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers. Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site. Changes will take effect once you reload the page.

Google Webfont Settings:

Google Map Settings:

Google reCaptcha Settings:

Vimeo and Youtube video embeds:

Privacy Policy

You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page.

Политика приватности
Accept settingsHide notification only
Позови дежурни број