ZABRINJAVAJUĆA EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA GROZNICE ZAPADNOG NILA U VOJVODINI

Institut za javno zdravlje Vojvodine 20.08.2021. obavestio nas je pisanim dopisom ( o aktuelnoj epidemiološkoj situaciji groznice Zapadnog Nila na teritoriji AP Vojvodine u kome stoji  da su od 01. juna 2021. godine do danas, na teritoriji AP Vojvodine, registrovano šest slučajeva groznice Zapadnog Nila od kojih jedan slučaj na teritoriji Sremskog (Stara Pazova), tri slučaja na teritoriji Južnobačkog (Novi Sad, Vrbas, Titel), Južnobanatskog (Pančevo) i Srednjebanatskog okruga (Zrenjanin). Obzirom da se neuroinvazivni oblici javljaju kod jednog obolelog na 150 inficiranih, procenjujemo da je broj inficiranih i onih koji imaju blagu neinvazivnu formu bolesti, daleko veći. Na sajtu Instituta za javno zdravlje Vojvodine stoji informacija od 20.08. 2021. (http://izjzv.org.rs/?lng=lat&cir=0&link=3-15-2592), da su na teritoriji Vojvodine potvrđeni tri slučaja ove bolesti, da su pacijenti starosnog doga 54-65 godina i da se uprkos bolničkom lečenju dva pacijenta preminula.

Dezinsekcija je osnovna mera prevencije, ali i kontrole ove zarazne bolesti gde su komarci glavni prenosioci virusa groznice Zapadnog Nila, a aktivnost virusa se očekuje tokom leta i rane jeseni. Pored dezinsekcije, kao  mera prevencije  podrazumeva se i uređenje terena to jest krčenje i uklanjanje vegetacije koja je skrovište komaraca, isušivanje stajaćih voda gde god je to moguće ( kanali, barice, mrtvaje, crpne stanice, šahtovi), sanacija terena gde se nagomilavaju atmosferske vode, uklanjanje divljih deponija itd.

 

U cilju smanjenja rizika od zaražavanja virusom Zapadnog Nila, stanovništvu se preporučuje primena mera lične zaštite od uboda komaraca:

  • Upotreba repelenata na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom.
  • Nošenje komotne odeće dugih rukava i nogavica, svetlih boja.
  • Izbegavanje boravka na otvorenom u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca – u sumrak i u zoru.
  • Ugradnja zaštitnih mreža protiv komaraca na prozorima, vratima i oko kreveta.
  • Redukcija broja komaraca u zatvorenom prostoru.
  • Boravak u klimatizovanim prostorijama, jer je broj insekata u takvim uslovima značajno smanjen.
  • Izbegavanje boravka u blizini oblasti sa velikim brojem insekata, kao što su šume, močvare, bare i stajaće vode.
  • Najmanje jednom nedeljno prazniti vodu iz saksija za cveće, posuda za hranu i vodu za kućne ljubimce, iz kanti, buradi i limenki u cilju smanjenja broja mesta na otvorenom na kojima komarci mogu položiti jaja. Ukloniti odbačene gume i druge predmete koji mogu da prikupljaju vodu. Redovno menjati vodu u dvorišnim bazenima.
  • U slučaju putovanja u inostranstvo, pogotovo ako se radi o tropskom i subtropskom područjima, obavezno se pridržavati svih navedenih mera prevencije.
  • U slučaju pojave bilo kakvih simptoma koji  odgovaraju groznici Zapadnog Nila odmah se javiti izabranom lekaru.

Uprava za veterinu Ministarstva Poljoprivredede, šumarstva i vodoprivrede R. Srbije 30.07. 2021. objavio je plan sprovođenja monitoringa na bolest Groznica Zapadnog Nila. Plan obuhvata sprovođenje monitoringa kod konja, ptica i vektora (komarci, naročito vrsta Culex pipiens).

Za one koji žele više informacija možete pronaći tekst celog plana na ovom  linku.