AFRIČKA KUGA SVINJA I BISIGURNOSNE MERE

Na žalost, virus afričke kuge svinja se i dalje uspešno širi na Evropskom kontinentu i nedavno je potvrđeno njegovo prisustvo u Belgiji, u populaciji divljih svinja. S obzirom da ne postoji adekvatan terapijski tretman za ovo oboljenje niti su na tržištu dostupne efikasne vakcine, jedan od načina da se zaustavi širenje virusa i spreči njegovo unošenje u zapat svinja jeste primena odgovarajućih biosigurnosnih mera u svinjarskoj proizvodnji. Pri tome, naročito treba obratiti pažnju na spoljašnju (eksternu) biosigurnost. U državama gde virus afričke kuge svinja  već neko vreme cirkuliše u populaciji divljih svinja, postalo je sasvim  jasno da sa primenom solidnih biosigurnosnih mera, virus može uspešno da se zadrži izvan ograde farme domaćih svinja.

Stoga, još jednom podsećamo na najvažnije eksterne biosigurnosne mere u svinjarskoj proizvodnji:

  1. Pored posedovanja zakonom RS obaveznog Uverenja o zdravstvenom stanju životinja, veoma je važno i poznavanje zdravstvenog statusa farme odnosno zapata svinja u celini, sa koje se kupuju nove jedinke. Ovo nam je važno i kada su u pitanju zarazne bolesti svinja koje se suzbijaju u skladu sa zakonom ali i sa aspekta zaštite zdravlja zapata u celini, odnosno sopstvenih jedinki, koje se već nalaze na farmi i koje dolaze u potencijalni kontakt sa novim patogenima.
  2. Ograničiti na najmanji, krajnje neophodni minimalni nivo, posete trećih lica farmi svinja. Svaki posetilac farme svinja mora da se na odgovarajući način evidentira i pri tome da ispoštuje sledeće mere:
  • Ukoliko na fami postoji mogućnost da se realizuje, obavezno tuširanje pre ulaska u proizvodni pogon farme;
  • obavezno presvlačenje u odeću i obuću sa farme ili primena jednokratne odeće (zaštitnih jednokratnih kombinezona) sa farme. Obavezna je primena očišćene, dezinfikovane farmske obuće (npr. gumene čizme sa farme). Takođe, neophodno je od posetilaca zahtevati temeljno pranje i dezinfekciju ruku pre ulaska u proizvodni pogon.
  1. Sa svakim transportom životinja i/ili materijala, stočne hrane postupati krajnje oprezno:
  • kamioni, prevozna sredstva kojima se vrši odnošenje leševa uginulih jedinki ne treba da ulaze u krug farme; ukoliko je moguće kontejnere za privremeno odlaganje leševa uginulih jedinki smestiti na samom rubu pogona, na maksimalnoj mogućoj udaljenosti od objekata sa svinjama;
  • kamini, prevozna sredstva kojima se odvoze tovljenici na klanicu ne treba da ulaze u krug farme. Vozači moraju pokazati potvrdu o obavljenoj dezinfekciji vozila. Iskustva ukazuju da upravo kamioni za prevoz tovljenika na liniju klanja predstavljaju jedan od najvećeg biosigurnosnog rizika za proizvodnju svinja;
  • Kamioni, prevozna sredstva kojim se vrši dostavljanje hrane za svinje ne treba da ulaze u krug farme. Ukoliko je navedeno nemoguće ispoštovati zbog postojećih konstrukcionih karakteristika lokaliteta farme, vozila se moraju nakon ulaska držati na maksimalnoj mogućoj udaljenosti od samog proizvodnog pogona i vozač ne sme da napušta vozilo.