• Mail
  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
  • српски српски српски sr
  • English English енглески en
Пријем узорака пон-пет, 7-15 сати: 021/48 95 333, 48 95 334, 48 95 335, 48 95 337; дежурни телефон пон-нед, после 15 сати: 064/818 54 38.
НАУЧНИ ИНСТИТУТ ЗА ВЕТЕРИНАРСТВО "НОВИ САД"
  • Почетак
  • Вести
  • О нама
  • Истраживачки тим
  • Одељења
  • Пројекти
  • Архив вет.мед.
  • Контакт
  • Search
  • Menu Menu
You are here: Home1 / News2 / Afrička kuga svinja3 / Афричка куга свиња-погледај видео

ПРАТИТЕ НАС НА ФЕЈСБУКУ

ИНСТАГРАМ

niv.ns

Ove nedelje (20.maja) obeležava se Svetski dan pčele  Medonosna pčela zajedno sa drugim polinatorima u velikoj meri doprinosi svetskoj poljoprivredi. Pčele značajno utiču na prinos voća, semenskih kultura, kao i biodiverziteta biljnih vrsta u prirodi. Oprašivanje biljnih kultura uz pomoć pčela i drugih korisnih insetkata utiče na 35% poljoprivrednih zasada u svetu i na prinose 87 najznačajnijih biljnih kultura za našu civilizaciju. Čovek uzgaja pčele više od nekoliko milenijuma, a posle toliko vreena medonosnoj pčeli danas treba pomoć kako bi opstala na našoj planeti. Borba za opstanaka medonosne pčele je borba protiv gladi! Najvažniji faktori koji utiču na nestajanje zajednica medonosne pčele su:  🔹nedostatak prirodnih i bezbednih izvora hrane 🔹klimatske promene koje negativno utiču na proizvodnju nektara  stalno nestajanje prirodnih staništa za pčelu (prirodne katastrofe, seča šuma, širenje gradova, pravljenje industrijskih zona od livada)
🔹  aerosolni tretmani protiv komaraca i drugih štetnih insekata  pesticidi (među njima 60% dinikotinoidi koji se koriste u tretmanu semana industrijskih biljaka 
🔹 genetski modifikovane biljke koje imaju inkorporirane gene biološkog porekla insekticidne aktivnosti  patogeni medonosne pčele (virusi, bakterije, gljivice, paraziti) i mnogi drugi faktori.
Broj slučajeva avijarne influence kod živine u E Broj slučajeva avijarne influence kod živine u Evropi se smanjuje, dok bolest i dalje pogađa galebove 
Broj slučajeva visokopatogenog ptičjeg gripa (HPAI) kod živine se smanjio u Evropi, ali galebovi su i dalje u velikoj meri pogođeni virusom. Rizik za humanu populaciju u Evropi i dalje je nizak. Ovo su zaključci poslednjeg izveštaja o avijarnoj influence Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC),i Evropske referentne laboratorije (EURL).  Epidemije živine su se ređe dešavale u martu i aprilu u poređenju sa prethodnim izveštajnim periodom (3. decembar 2022. do 1. marta 2023.) kao i u poređenju sa prolećem 2022. godine. Otkrivanje slučajeva ove bolesti kod  divljih ptica u martu i aprilu je smanjeno u poređenju sa prethodnim periodom, ali je poraslo u poređenju sa prolećem 2022. Virus je pokazao znake dobre adaptacije na divlje ptice, i snažno je pogodio crnoglave galebove, povećavajući smrtnost ugroženih divljih vrsta kao što je sivi soko.
HPAI je nastavio da se širi u Americi i očekuje se da će u bliskoj budućnosti stići do Antarktika. Infekcije su po prvi put otkrivene kod šest novih vrsta sisara, uključujući morske sisare kao i kune. Dva slučaja su prijavljena kod mačaka u SAD i jedan slučaj kod psa u Kanadi. Kao meru predostrožnosti, EFSA preporučuje da kućni ljubimci ne dolaze u kontakt sa mrtvim ili bolesnim životinjama u područjima pogođenim HPAI.
Rizik za širu populaciju u Evropi i dalje ostaje nizak, i nizak do umeren za radnike i druge ljude u kontaktu sa potencijalno zaraženim obolelim i uginulim pticama i sisarima.  U istom periodu u Srbiji zabeležena pojava H5N1 avijarna influenca na dva lokalite u  Novom Sadu kod rečnih galebova. Oba slučajeva su dijagnostikovani  na Naučnom institutu z aveterinarstvo "Novi Sad". Zaraza je nedavno odjavljena, a nisu zabeleženi slučajevi pojave kod drugih domaćih i divljih vrsta ptica.
Prema navodima portala Srda, kompanija “Imlek” Prema navodima portala Srda, kompanija “Imlek” saopštila je da je iz otkupa sirovog mleka privremeno isključila nekoliko farmi zbog povišenog nivoa aflatoksina.  Kako se navodi u saopštenju, povišen nivo aflatoksina utvrđen je na osnovu kontrola internih i eksternih laboratorija.
U skladu sa Zakonom definisanim od strane Ministarstva poljoprivrede, “Imlek” je farmama dao instrukcije za preduzimanje mera kako bi se otklonila neusaglašenost kvaliteta i prilagođavanja plana ishrane životinja.  Nakon toga će, kako se dodaje, svim farmama koje povrate kvalitet u zakonske okvire biti nastavljen otkup.
Iz kompanije podsećaju da će obustava otkupa sirovog mleka biti na snazi bez obzira na posledice i pritiske sa kojima će se eventualno suočiti, a sve sa ciljem obezbeđivanja najvišeg kvaliteta, bez izuzetaka za bilo koje farme čije mleko nije u skladu sa uredbama Zakona Republike Srbije.
„Strogo poštovanje  Pravilnika za bezbednost hrane Republike Srbije jedan je od postulata kompanije Imlek, koja kontinuirano radi na unapređenju sistema upravljanja kvalitetom i boljem i zdravijem savremenom životu stanovnika Srbije“, navodi se u saopštenju.
Izvor: Srda
S obzirom na značaj afričke kuge svinja (AKS) za S obzirom na značaj afričke kuge svinja (AKS) za stočarstvo južne i istočne Evrope, Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (UN FAO) u partnerstvu sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) i Upravom za veterinu Republike Srbije organizuje tri jednodnevne vežbe simulacije u Republici Srbiji.  U našem Institutu vežba se održava: 12. maja  od 10:00 do 17:30h.  Učesnici su predstavnici nacionalnog i regionalnih kriznih centara, centara za brzo reagovanje, epizootiolozi iz veterinarskih instituta, veterinarski inspektori, veterinari iz veterinarskih stanica, kao i predstavnici veterinarskih službi odnosno velikih držaoca svinja.  Na vežbama će biti reči o temama kao što su epizootiološka situacija AKS u Srbiji, stamping out i AKS I: Ubijanje životinja u svrhu kontrole bolesti, biće izvršena demonstracija biosigurnosne procedure u slučaju ulaska na gazdinstvo gde je postavljena sumnja na AKS ili na gazdinstvo gde je potvrđeno prisustvo AKS, kao i vežba izvođenja stamping out metode i neškodljivog uklanjanja leševa kao i predavanje o ponovnom useljavanju farme svinja nakon izbijanja AKS.
Srbija dobila eksperte za suzbijanje zločina nad Srbija dobila eksperte za suzbijanje zločina nad divljim vrstama
Akademija za suzbijanje zločina nad divljim životinjama (Wildlife Crime Academy), održana u Malagi u Španiji, polovinom aprila ove godine, iznedrila je 44 sertifikovana eksperata za istragu zločina nad divljim životinjama, a među njima je i osmoro predstavnika Srbije koji dolaze iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, Naučnog instituta za veterinarstvo „Novi Sad“, ( dr Biljana Đurđević, naučni saradnik  i dr Radomir Ratajac, viši naučni saradnik), Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu i sa Katedre za patologiju Fakulteta veterinarske medicine u Beogradu.  Borba protiv zločina nad divljim vrstama poprimila je novi oblik uspešnom realizacijom najnaprednijeg, 3. nivoa obuke u okviru Akademije za suzbijanje zločina nad divljim vrstama koji je za temu imao analizu zločina. Učesnici iz 9 evropskih zemalja ušli su u istoriju kao prvi i jedini koji su dobili profesionalne kvalifikacije na ovako visokom i specijalizovanom nivou.  Akademiju su organizovali Fondacija za konzervaciju lešinara (Vulture Conservation Foundation) i Pokrajinska vlada Andaluzije u okviru projekata BalkanDetox LIFE  i LIFE with Vultures spoznorisanih od strane Evropske unije.  Prateći međunarodno priznate procedure Pokrajinske vlade Andaluzije i sadržaj dizajniran od strane profesionalaca sa preko 15 godina iskustva, uz podršku Europola, Akademija barata najvišim i najmodernijim nivoima znanja i prakse u ovoj oblasti.
Na ovaj način stručnjaci iz naše zemlje obučeni su za korišćenje razvijenih protokola za procesuiranje  situacija poput trovanja ili usmrćivanja vatrenim i drugim oružjima, pre svega zaštićenih vrsta ptica i drugih životinja, koji treba da  bitno doprinese uspostavljanju  funkcionalnog sistema rešavanje slučajeva zločina na na divljim pticama ali drugim zaštićenim vrstama.
Ukoliko Prvi maj provodite na otvorenom i u prirod Ukoliko Prvi maj provodite na otvorenom i u prirodi, trebalo bi da se podsetite i opasnosti koje boravak u prirodi nosi jer je ovo vreme kada krpelji vrebaju u travi, grmlju i granama različitog rastinja.  Krpelja ima mnogo vrsta, a mnogi od njih mogu biti vektori različitih patogena i za ljude i životinje. Krpelji prenose razne bolesti od kojih je na našim prostorima najčešća lajmska bolest koju prenosi bakterija Borelia burgdorferi.  Istraživanja su pokazala da je veliki procenat krpelja kod nas zaražen uzročnikom lajmske bolesti. 
Evo nekoliko korisnih saveta kako da se pripremite da bezbedno uživate u prirodi: 
🔹 Koristite sredstva koji odbijaju krpelje. 
🔹 Idite na izletišta koja su pre praznika tretirana nekim od preparata protiv krpelja.
🔹 Kada se vratite iz prirode, odložite svu garderobu na pranje jer na njoj često mogu da budu zakačeni krpelji. Obavezno pregledajte sve delove tela, a posebno obratite pažnju na prepone, stomak, slabine leđa i vrat.
🔹Ukoliko i pored svih mera opreza ustanovite da je krpelj pričvršćen za kožu, ne paničite.
Možete sebi i drugima mnogo pomoći ukoliko znate sledeće stvari:
🔹 Krpelja i mesto gde je krpelj zakačen ne tretirajte alkoholom, jestivim uljem ili nekim hemikalijama. Uzmite pincetu i uhvatite krpelja pažljivo što bliže koži i polako u pravcu suprotnim od kazaljke na satu uz blagi pokret povlačenja ka sebi ga izvadite. Krpelj ima vrlo malu glavu, a uz glavu jedan par pipaka kojima se pričvrsti na kožu.
🔹 Nakon uklanjanja, mesto na koži gde je krpelj bio zakačen možete dezinfikovati medicinskim alkoholom, povidon jodom, i sl.
Ako želite da saznate da li je krpelj koji vas je napao zaražen, sačuvajte ga u nekoj posudi. U što kraćem roku krpelja donesite na Naučni institut za veterinarstvo „Novi Sad“, gde će se na Odeljenju za serologiju uraditi analiza na prisustvo Borellje burdorferi.  U zavisnosti od primenjene metode, analiza traje od 1 do 2 dana. Ukoliko je rezultat pozitivan, obavezno se javite lekaru i koji će dalje sprovesti sve neohodne mere i prepisati odgovarajući antibiotik.
Ne propustite seminar o važnosti parazitika u vet Ne propustite seminar o važnosti parazitika u veterinarskoj praksi.  Seminar je bodovan od strane Veterinarske komore.
15.EPIZONE GODIŠNJI SKUP “ NOVE PERSPEKTIVE U N 15.EPIZONE GODIŠNJI SKUP “ NOVE PERSPEKTIVE U NOVOJ ERI”  Želimo da vas podsetimo da se od sutra 26. do 28. aprila 2023. godine u Novom Sadu, u organizaciji  Naučnog instituta  veterinarstvo „Novi Sad“ i “EPIZONE” istraživačke mreže, organizuje međunarodni  naučni skup “15. EPIZONE godišnji  skup 2023” pod nazivom “Nove perspektive za novu eru”.  Mesto održavanja biće „Master kongresni centar“ Novosadskog sajma, a  program skupa možete pogledati na linku ispod:  https://niv.ns.ac.rs/wp-content/uploads/2023/04/EPIZONE-Program-in-details_final-22-04-2023.pdf
Od ponedeljka 23.aprila 2023 do 25.4. 2023.godine, Od ponedeljka 23.aprila 2023 do 25.4. 2023.godine, u  organizaciji Srpskog veterinarskog društva-Sekcije  za zoonoze  i Naučnog instituta za veterinarstvo”Novi Sad” održava se “  XXV SIMPOZIJUM EPIZOOTIOLOGA I EPIDEMIOLOGA”.  Simpozijum se održava na “Ribarskom ostrvu” , a program možete pogledati na sledećem linku:  https://niv.ns.ac.rs/wp-content/uploads/2023/04/Drugo-obavestenje-i-Program-XXV-Simpozijuma-epizootiologa-i-epidemiologa.pdf
Poznato je da psi, mačke i drugi kućni ljubimci Poznato je da psi, mačke i drugi kućni ljubimci doprinose širenju bakterija otpornih na antibiotike koji mogu izazvati bolesti kod ljudi. 
Istraživači sa Univerziteta u Lisabonu želeli su da saznaju da li kućni ljubimci koji se leče antibioticima od infekcija imaju iste  patogene kao i njihovi vlasnici.  Autori ovog istraživanja  su se fokusirali na bakterije otporne na cefalosporine treće generacije (koje se koriste za lečenje širokog spektra bolesti, uključujući meningitis, pneumoniju i sepsu, a Svetska zdravstvena organizacija (SZO) ih svrstava među najvažnije antibiotike za humanu medicinu) i karbapeneme (poslednja linija odbrane kada drugi antibiotici ne deluju).  U studiji je učestvovalo pet mačaka, 38 pasa i 78 ljudi iz 43 domaćinstva u Portugalu i sedam pasa i osam ljudi iz sedam domaćinstava u Velikoj Britaniji. 
Šest kućnih ljubimaca u Portugalu i jedan u Velikoj Britaniji imali su bakterije otporne na antibiotike slične onima pronađenim kod njihovih vlasnika, pokazalo je portugalsko istraživanje. Utvrđena činjenica ukazuje  da su ove bakterije verovatno prenete između životinja i ljudi. Pravac prenosa nije utvrđen. Psi i mačke mogu pomoći širenju i opstajanju takvih bakterija u zajednici i od velikog je značaja da budu uključene u procenu otpornosti na antimikrobne lekove.  Otpornost na antibiotike dobija široke razmere u celom svetu. Infekcije bakterijama koje su otporne na lekove ubijaju oko 700.000 ljudi godišnje u svetu, a predviđa se da će taj broj porasti na 10 miliona do 2050. 
Ako se ne preduzme ništa, Svetska zdravstvena organizacija (SZO) karakteriše rezistenciju na antibiotike kao jednu od najvećih pretnji po zdravlje ljudi.
Dokazi da se bakterije otporne na razlicite lekova prenose između mačaka i pasa kućnih ljubimaca i njihovih vlasnika predstavljeni su na ovogodišnjem Evropskom kongresu kliničke mikrobiologije i infektivnih bolesti (ECCMID) u Kopenhagenu, Danska (15-18. april).
Load More... Follow on Instagram

НАШИ ИСТРАЖИВАЧИ НА „ResearchGate“-у


ПРАТИТЕ НАС НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА

ФЕЈСБУК  / ИНСТАГРАМ

Log In

ИНСТИТУТ

МИ СМО ПОУЗДАН ПАРТНЕР НА ЕУ ПРОЈЕКТИМА

ПОГЛЕДАЈТЕ ПРОФИЛ ИНСТИТУТА НА ЕУ ПОРТАЛУ

 

ЈАВНЕ НАБАВКЕ

ИНФОРМАЦИЈЕ О ЈАВНИМ НАБАВКАМА

ПРЕУЗИМАЊЕ

ПРЕУЗИМАЊЕ РАЗНИХ ДОКУМЕНАТА

РЕРОЗИТОРИЈУМ

РЕПОЗИТОРИЈУМ ИНСТИТУТА

ЈЕЗИК/LANGUAGE

  • српски
  • English (енглески)

Одабир писма

ЋИРИЛИЦА  |  LATINICA
Scroll to top

Овај сајт користи колачиће. Даље коришћење садржаја нашег сајта, подразумева Ваш пристанак на употребу основних колачића који су неопходни за функционалност нашег сајта.

ПРИХВАТИПолитика приватностиПолитика употребе колачића

Cookie and Privacy Settings



How we use cookies

We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website.

Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.

Essential Website Cookies

These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.

Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refusing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.

We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.

We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.

Other external services

We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers. Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site. Changes will take effect once you reload the page.

Google Webfont Settings:

Google Map Settings:

Google reCaptcha Settings:

Vimeo and Youtube video embeds:

Privacy Policy

You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page.

Политика приватности
Accept settingsHide notification only
Позови дежурни број