ГДЕ СВЕ ВРЕБА САЛМОНЕЛА И КАКО СЕ ЗАШТИТИТИ?
Салмонелe (Salmonella sp.) представља бактеријe које изазивају алиментарно тровање код људи. Открио их је амерички научник Др. Данијел Е. Салмон 1885. године. Постоји више подела ове бактерије, а због места на ком “живе“ спадају у групу патогених цревних бактерија. Од њих људи добијају обољење које се назива салмонелоза.
Саломонеле се најчеће налазе у производима животињског порекла као што су месо, јаја, али такође могу бити присутне присутна и другим врстама хране.
Пет чињеница о Салмонели које ће Вас можда изненадити
1. Можете се заразити салмонелом преко великог броја намирница. Последњих година салмонела нађена је у краставцу, дињи, пилетини, јајима, пистаћима, туни, термички необрађеном месу (живинском најћеешће), зеленом повћу, млеку, млечним производима, риби, морским плодовима, као и многим другим врстама хране, па чак и у путерима од орашастих плодова. Заражена храна обично изгледа и мирише нормално, па је зато важно да знате како да спречите инфекцију салмонелом.
2. Салмонела је чешће присутна у храни лети. Топлије време и храна који не стоји у фрижидеру представљају савршене услове за развој Салмонела. Обавезно ставите у фрижидер или замрзните кварљиву храну, припремљене оброке или остатке хране.
3. Салмонеле могу да буду јако опасна за поједине групе људи. Симптоми инфекције се јављају након 6 сати до 6 дана након конзумирања заражене хране. Најчешће су то дијареја, температура и грчеви у стомаку, крвава столица, дехидратација и вртоглавица при устајању. Болест углавном траје 4–7 дана након чега се болесници опораве без употребе антибиотика. Одређене групе људи које су подложне тежем облику болести изазване Салмонелама су: особе старије од 65 година, деца млађа од 5 година, особе које имају ослабљен имуним системом или хроничне болести.
4. Салмонеле су криве за много више случајева тровања него што се мисли. На један случај лабораторијски потврђеног присуства салмонеле, постоји још 30 непотврђених случајева инфекције истом бактеријом. Већина људи која добије тровање храном не јави се лекару, па зато ни не сазнају да су заражени Салмонелама.
5.Салмонеле могу да се шири међу животињама, а преноси се и са човека на човека. Не дозвољавајте деци млађој од 5 година да додирују животиње код којих постоји висок ризик од Салмонела као што су корњаче, жабе, кокошке и патке.
Како да се заштитите?
- Посебну пажњу обратите на то како употребљавате јаја
- Јаја држите у фрижидеру на 4°C. Купујте само јаја из продавница или добављача који их држе у фрижидеру.
- Не употребљавајте сломљена или прљава јаја.
- Кувајте јаја све док и беланце и жумаце не буду тврди. Температура преко 75 °C убија Салмонеле, из тог разлога, јела са јајима морају да се кувају на температури која сигурно убија ове бактерије.
- Избегавајте храну која садржи сирова или недовољно кувана јаја (или беланце/жуманце) као што је нпр. мајонез, тирамису или Цезар салата, “Васину торту”, шампите” итд, или их једите уколико знате да садрже пастеризована јаја.
- Не држите храну која садржи јаја на собној температуре више од 2 сата.
- Увек перите руке након контакта са животињама.
Хигијена
- Перите руке топлом водом и сапуном макар 20 секунди пре и после контакта са некуваним јајима, сировим месом, живином, морским плодовима.
- Перите прибор, даске за сечење, судове и поклопце врелом водом и детерџентом након припреме хране.
- Уколико сте били у контакту са сировим месом, обавезно оперите руке и прибор и немојте додиривати остале намирнице.
- НЕ ПЕРИТЕ сирово живинско месо, остале врсте меса као ни јаја пре кувања. Бактерије могу да се прошире на неку другу храну, посуђе и радне површине.
- Јаја држите у оригиналном паковању и чувајте их у фрижидеру.
- Сирову храну, пилетину и морске плодове одвојите од већ припремљене хране, као што су салате или сухомеснати производи.
- Користите засебне даске за сечење и тањире за сирово месо, пилетину, морске полодове и јаја.
- Никада не стављајте кувану храну на тањир где је претходно стајало сирово месо.
Термичка обрада
Кувајте храну на температурама која сигурно убија ову бактерију – температура од најмање 75 °C у трајању од најмање 3 минута.
Уколико користете пачија јаја, морате их кувати најмање 10 минута од момента када је вода прокључала, да би ова намерница била безбедна за људску употребу. Познато је да пачија јаја чешће садрже Салмонеле.
Хлађење хране
● Хладите храну у фружидеру на температури од 4°C или нижој.
● Стављајте у фружидер или замрзните лако кварљиву храну, припремљену храну као и остатке хране.
Да ли сте знали да је зелена салата и друго сирово поврће често извор Салмонела?
Иако можда звучи чудно, салата и остало поврће које се конзумиа сирово у виду салата значајан је извор тровања људи бактеријма из рода Салмонелa. Употреба стајског ђубрива, контакт са различитим врстама животиња, животињских секрета и екскрета, контакт са људима који су клицоноше, само су неки од начина контаминације ових намерница Салмонелама. Доказано је да се након физичког прања под млазом воде, одвајањем промењених листова поврћа, и потапањем зелене салате и поврћа у у 2,5-4% раствор сирћета у трајању од неколико минута значајно смањује ризик од тровања овом групом бактерија.
Вакцинација живине против Салмонеле
Јата живине (коке носиље и родитељска јата) се у Србији и другим државама вакцинишу против Салмонела (S. Enteritidis и S. Typhimurium) почев од 2018. године. Наша држава подржава овај програм субвенцијама по свакој дози ове врсте вакцина у износу од 50% од тржишне цене. Ово је важан податак с обзиром на то да је вакцинацијом ризик од преношења ове врсте патогена путем кокошијих јаја сада значајно смањен. Научни институт за ветеринарство „Нови Сад“, је једна од овлашћених установа у нашој земљи, која врши дистрибуцију вакцина против салмонелозе живине, као и других вакцина за употребу у ветерини на територији Јужнобачког и Сремског округа.
Извор: преведено и прилагођено https://www.cdc.gov/salmonella/index.html
ПРАТИТЕ НАС НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА
Log In
МИ СМО ПОУЗДАН ПАРТНЕР НА ЕУ ПРОЈЕКТИМА
ПОГЛЕДАЈТЕ ПРОФИЛ ИНСТИТУТА НА ЕУ ПОРТАЛУ
Share this entry