ЗАСТРАШУЈУЋА ПРЕТЊА ЗА ПЧЕЛЕ – МEЛОЕ (Meloe spp.) ТРИАНГУЛАРНЕ ЛАРВЕ
Род инсеката Coleoptera представља највећу класу инсеката. Иако одрасли инсекти не представљају опасност за пчеле, то није случај са њиховим ларвама.
Мелое врсте (Meloe spp.) инсекта познате су англосанксонској литератури под називом blister beetles. Наиме, у контакту са одраслим инсектом на кожи људи и животиња након 24-48 часова долази до појаве “ промена сличних опекотинама“ (blister beetles dermatitis), праћен симтомима црвенила коже, отока и појаве бола на месту контакта са овим инсектом. Описане промене нису последица угриза или убода овог инсекта, већ услед присуства супстанце које овај инсект лучи на на површини своје кутикуле, позната под називом кантаридин. Промене на кожи људи и животиња нестају за око недељу дана. Описани су случајеви тровања коња овом материјом који су конзумирали луцерку у којој су се налазили одрасли инсекти (4-6 грама ових инсеката је смртосно за коња телесне масе око 500кг).
Триангуларни стадијуми ларве ових инсекта, су изузетно агресивни. Ове ларве не нападају само медоносне пчелу, већ и друге врсте пчела. Ранији назив за ове ларве био је Pediculus apis (пчелиња ваш). Ове ларве су танке, дужине пар милиметара, имају релативно велику главу и три пара ногу, са којима се вешто и брзо веру по стабљикама биљака. Сакривени у биљкама вребају пчеле које слећу на биљке у потражи за храном, на које се муњевито пењу. Сакривају се на телу пчеле, чак се могу и завлачити између сегмената на абдомена. Неке од ових врста имају способност да се хране хемолимфом пчела (ларве М.variegatus). На тај начин зависно од броја ових ларви које су напале пчела може доћи до немогућности летења, конвулција па чак и угинућа. Описано је ове ларве могу да делују у заједници тако што формирају клупче и луче феромоне које су слични феромонима матица пчела које привлаче трутове.
Трутови привучени овим љубавним молекулима изненада буди нападнути од стране ових ларви, које га користе као транспортним средство да преко самог чина парења са матицама или директно преко трутова буду испоручени на жељену адресу- кошницу. У пчелињим заједницама ове ларве прво прождиру полен, а затим прелазе на јаја и пчелиње ларве. Када опустоше пчелиње друштво, користе пчеле као транспортно средство до следеће кошнице или пчелињака. Ширењем међу пчелињим заједницама, ове врста ларви сигурно може да допринесе и механичким ширењу болести пчела. Такође, постоји отворена опасност да се на локалитетима неких пчелињака, где су за ове инсекте погодни услови, трајно населе и остваре свој пун репродуктивни циклус. Описано је да је активност овог паразита најинтензивнија у месецу мају и јуну.
На основу података истраживања које је вршено у Румунији последњиих неколико година присуства овог паразита у пчелињацима и биљкама на југу и истоку ове земље, донелоје врло забрињавајуће резултате. Наиме, од 35 пчелињака који су били предмет овог истраживања, у 8 пчелињака регистровано је присуство Мелое ларви (око 8%), а од укупно 550 испитаних пчелињих друштава у 38% су утврђене ове ларве, док је скоро 10% пчелињих заједница ова инфестација довела до тоталног уништења колоније.
Оно што је алармантно да је овај паразит у току јуна месеца ове године, регистрован у пчелињаку у општини Пландиште у Банату, који је удаљен само неколико километара од Румунске границе.
Пошто је време селидбе на сунцукретову пашу, а велики број пчелара се одлучује за селидбу баш у овај део наше земље, ово је упозорење на све пчеларе да их може изненадити ова пчелиња немам, о којој се јако мало зна код нас. Ризик је велики и о даљем ширењу овог паразита у друге делове наше земље, повратком са сунцукретове паше.
Апелујемо да је можда дошао тренутак када морамо увести контролу присуства ове врсте паразита на нашим пчелињацима.
Што се тиче третмана, постоје врло оскудне информације. У Румунији су пчелари покушавали третман за акарицидима (комбинацијом амитраза и флувалината), а постоји подаци о употреби нафталина на дну подњаче, који даје неке резултате, али је безбедност употребе нафталина у пчеларству са становишта безбедности пчела и пчелињих производа по нашем мишљењу, није прихватљив. Такође наводе се и подаци о употреби креча у праху који се посипа по тлу у пчелињаку као средство у борби против ове пчелиње немани.
За оне који желе више да сазнају о овој теми препоручујемо да погледају видео на линку:
Share this entry
ПРАТИТЕ НАС НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА
Log In
МИ СМО ПОУЗДАН ПАРТНЕР НА ЕУ ПРОЈЕКТИМА
ПОГЛЕДАЈТЕ ПРОФИЛ ИНСТИТУТА НА ЕУ ПОРТАЛУ