ЗАШТО УБОД КОМАРЦА МОЖЕ БИТИ ОПАСАН?
Са доласком лета и топлих дана, појављују се, нажалост и комараци. Иако су њихови уједи најчешће безазлени и не представјају проблем, треба ипак бити опрезан,имајући у виду да су поједине врсте комараца (Culex врсте и др.) способне да пренесу вирус грознице Западног Нила са пријемчивих врста птица у комима се вирус умножава на друге врсте сисара, а међу њима се налазе људи и коњи.
Инфекција људи и коња може проћи асимптоматично или са различитом клиничком сликом од благо повишене температуре и симптома сличних грипу, па до смртоносног менингоенцефалитиса (упале мозга и можданих овојница). Међутим, ипак се инфекција најчешће одвија без симптома или су они благи и неспецифични, а тежи облик болести у виду високе температуре, менингитиса или енцефалитиса, који захтева болничко лечење, развија се код мање од 1% инфицираних особа. Најосетљивија популација становништва код које се и јављају теже манифестације болести јесу особе старије доби и особе нарушеног имунолошког стања. Прва епидемија болести код људи у Србији је забележена 2012. године, када је је регистрован 71 случај болести.
Ветеринарска служба има пресудну улогу у раној детекцији присуства вируса Западног Нила у природи, а тиме представља и прву линију одбране становништва од ове комарцима преносиве заразне болести. Главни резервоар вируса у природи су различите врсте птица, а одржава се у природи у циклусу кружења између птица као домаћина и комараца као вектора-преносиоца вируса.
Почевши од пролећа 2014. године, Управа за ветерину је покренула Програм праћења вируса Западног Нила на подручју Републике Србије.
Основни циљ овог програма јесте рано утврђивање присуства и цикулације ВЗН у природи и узбуњивање здраствених служби хумане медицине и других служби ради упозоравања становништва, подизања система спремности и здраствене заштите на виши ниво и превенције ширења вируса (уништавања комараца). Управа за Ветерину у складу са проценом ризика, припрема посебне програме надзора над присуством узрочника ове болести у нашој земљи.
Како се заштити?
- Око својих домова и кућа вршити стално исушивање извора стајаће воде, чиме се постиже смањење броја комараца на отвореном. На тај начин смањује се број места на које комарци могу да положе своја јаја. Најмање једном недељно треба испразнити воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, канти, буради и уклонити одбачене гуме и друге предмете којима може да се задржава вода.
- Избегавати подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре.
- Употреба репелената на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном.
- Ношење комотне одеће која покрива ноге и руке.
- Избегавање боравка на отвореном у време периода најинтензивније активности комараца – у сумрак и у зору, нарочито за старије и особе нарушеног имунолошког стања.
- Употреба заштитне мреже против комараца на прозорима и вратима стамбених објеката.
- Редукција броја комараца у затвореном простору.
- По могућству боравак у климатизованим просторима, јер је број инсеката у таквим условима значајно смањен.
Уколик желите да сазнате више о овој болести погледајте презентацију коју смо припремили за вас: Грозница Западног Нила
ПРАТИТЕ НАС НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА
Log In
МИ СМО ПОУЗДАН ПАРТНЕР НА ЕУ ПРОЈЕКТИМА
ПОГЛЕДАЈТЕ ПРОФИЛ ИНСТИТУТА НА ЕУ ПОРТАЛУ
Share this entry