О ПРОЈЕКТУ
Болести које се јављају код дивљих животиња могу имати негативан утицај на биодиверзитет животинских врста, здравље домаћих животиња и људи, добробит животиња и економију државе. Циљ пројекта је утврђивања присуства по здравље значајних биотичких и абиотичких фактора код дивљих животиња, људи и у животној средини, развој и имплементацију високо специфичних и осетљивих метода за њихову детекцију и карактеризацију, анализа ризика за здравље домаћих животиња, људи и контаминацију животне средине и израда модела за њихово праћење и контролу. У односу на задат циљ и комплексност истраживања, пројекат је подељен у три повезана подпројекта:
ПРВИ ПОДПРОЈЕКАТ
Руководилац др Сава Лазић: Подпројекат има за циљ утврђивања присуства и значаја високо контагиозних и других заразних и зоонозних болести дивљих животиња које утичу на здравље и смањене популације дивљачи, а могу значајније утицати на здравље домаћих животиња и угрозити здравље људи. Пројектом је предвиђена анализа постојећих података о присуству и раширености значајних вирусних, бактеријских и паразитских заразних и зоонозних обољења код дивљих животиња у Србији и у региону, спровођење анкета и израда водича за узорковање и испитивање.
На основу водича, током све 4 године вршиће се прикупљање статистички значајног броја узорака биолошког материјала од дивљачи током селективног и санитарног излова и трофејног лова, као и од нађених угинулих животиња. Детекција и карактеризација вирусних, бактеријских и паразитских болести и патогена ће се спроводити класичним лабораторијским поступцима изолације и применом серолошко-имунолошких и биохемијских тестова. Истовремено, развиће се и стандардизовати високо осетљиви тестови молекуларне (PCR и реал-тимеPCR) и серолошке дијагностике (ЕЛИСА) у детекцији и карактеризацији (типизацији) најзначајних вирусних, бактеријских и паразитских патогена. Молекуларна типизација ће омогућити праћење патогена код дивљих животиња и њихову појаву код домаћих животиња и људи.
На основу добијених резултата израдиће се анализе ризика за здравље домаћих и дивљих животиња и људи и предлози модела за праћење и контролу тих патогена код дивљих животиња. Поред тога, вршиће се квалитативна и квантитативна процена трофејне вредности крупне дивљачи и бројности и старосне популације зачева у односу на утврђено здравствено стање. Формираће се јавно доступан wеб сајт – база података за цео пројекат са описним, нумеричким и ГИС информацијама везаним за: карактеристике станишта, разнолокости животињских врста, разноликости врста и бројности вектора биолошких агенаса, резултате испитивања присуства и ширења заразних и зоонозних агенаса код дивљих животиња и предузетим мерама праћења и контроле.
ДРУГИ ПОДПРОЈЕКАТ
Руководилац др Јелена Петровић: Подпројекат има за циљ утврђивање хигијенске исправности и анализе ризика за безбедност меса изловљене дивљачи, као и присуства зоонозних инфекција код људи. Предмет испитивања у месу и органима изловљене дивљачи и биолошким материјалима људи ће бити вирусни, бактеријски и паразитски зоонозни агенси, а у месу и тешки метали. На основу анализираних постојећих података о присуству зоонозних инфекција у хуманој популацији у Србији и поређења тих података са подацима из држава у региону и израде водича за узорковање и испитивање, вршиће се узорковање меса различитих врста дивљачи, прикупљање биолошког материјала људи и испитивање присуства узрочника вирусних, бактеријских и паразитских зоонозних болести.
Детекција и карактеризација зоонотских патогена ће се спроводити класичним лабораторијским поступцима, а за најзначајније патогене развиће се савремени тестови молекуларне (PCR и реал-тимеPCR) и серолошке дијагностике (ЕЛИСА). Молекуларна типизација ће омогућити поуздано праћење патогена и повезивање са њиховом појавом код дивљих и домаћих животиња. Помоћу савремене ИЦП методологије вршити ће се детекција и квантификација тешких метала у месу дивљачи. На основу утврђених резултата извршиће се анализа ризика за здравље људи и израда могућих предлога модела за праћење зоонозних болести у хуманој популацији.
ТРЕЋИ ПОДПРОЈЕКАТ
Руководилац др Тамаш Петровић: Подпројекат има за циљ утврђивање присуства и кретања вирусних, бактеријских и паразитских заразних и зоонозних патогена и присуства тешких метала који угрожавају здравље животиња и људи у животној средини. Предмет испитивања су водене површине и вектори (комарци и крпељи) као индикатори животне средине и промена које настају у станишту под утицајем климатских промена. Узорци за испитивање ће се прикупљати на основу предходно изведених анализа и формираних водича, како у предходна два подпројекта.
Испитивање присуства патогена ће се вршити класичним лабораториским тестовима, а развиће се и нове молекуларне методе (PCR и реал-тимеPCR) за њихову детекцију и карактеризацију (типизацију). Помоћу савремене ИЦП методологије вршити ће се детекција и квантификација тешких метала у водама и другим узорцима из станишта дивљачи, као и присуство генотоксичних елемената у водама применом цитогенетичких метода. Поред тога, вршиће се истраживање (прикупљање у животној средини и на одстрељеној дивљачи и идентификација) фауне хематофагних молестаната и векторских врста комараца и крпеља преносиоца инфективних обољења.
На основу добијених резултата, обрађених у ГИС систему и презентованих на wеб сајту – бази података, извршиће се анализа ризика за здравље домаћих и дивљих животиња и људи и израдити предлози могућих модела за праћење и контролу биотичких и абиотичких контаминената у животној средини.