1
2
3
4
5
6
7
1

Milica

2

Sandra

3

Željko

4

Nenad

5

Jelena

6

Kristina

7

Dragica

Odeljenje za hemijska i radiološka ispitivanja- Odeljenje 220

Odeljenje za hemijska i radiloška ispitivanja je organizaciona jedinica u kojoj se vrše hemijska i imuno-hemijska ispitivanja hrane i hrane za životinje. Pored metoda za ispitivanja hrane, na Odeljenju su razvijene i primenjuju se hemijsko-fizičke metode ispitivanja lekova i biološkog materijala, kao i površinske, podzemne i otpadne vode.

Laboratorijska ispitivanja uključuju određivanje:

  • organskih i neorganskih rezidua u hrani i vodi (toksični elementi, mikotoksini, radijaciono-hemijsko zagađenje i drugih rezidua i zagađivača hrane) i
  • parametara kvaliteta hrane i hrane za životinje.

Svoje aktivnosti ovo Odeljenje realizuje kroz ugovornu saradnju, saradnju sa veterinarskom inspekcijom i učešćem na brojnim domaćim i međunarodnim istraživačkim projektima.

U laboratorijama Odeljenja vrše se i ispitivanja u saradnji sa kliničkom i epizootiološkom službom Instituta u cilju rešavanja problema u stočarskim proizvodnim objektima i objektima za proizvodnju hrane.

Prema zahtevima standarda SRPS ISO/IEC 17025, metode ispitivanja su akreditovane od 2004. godine.

U radu ove organizacione jedinice koriste se savremene instrumentalne tehnike, kao što su indukovano kuplovana plazma sa masenom detekcijom (ICP-MS), gama i beta spektrometrija, tečna hromatografija (HPLC), atomska apsorpciona spektrofotometrija (AAS), totalno sagorevanje (Dumas metod), NIR i ELISA tehnike. Osim navedenih tehnika razvijene su i sledeće: gravimetrija, volumetrija, spektrofotometrija, plamena fotometrija, acidobutirometrija, manometrija, potenciometrija i konduktometrija. Između brojnih tehnika kojima raspolažemo, izdvajamo sledeće:

Indukovano kuplovana plazma sa masenom detekcijom (ICP-MS)

Tehnika indukovane kuplovane plazme sa masenom detekcijom smatra se jednom od najpreciznijih i najtačnijih tehnika u instrumentalnoj analizi. Pomoću ICP tehnike određujemo veći broj metala i nemetala (> 60 elemenata) sa veoma niskom detekcionom granicom (za većinu elemenata granice detekcije do delova ppb) u hrani, vodi, biološkom materijalu i uzorcima iz životne sredine.

Atomska apsorpciona spektrofotometrija (AAS)

Atomska apsorpciona spektroskopija je spektroanalitička tehnika za kvalitativno i kvantitativno određivanje hemijskih elementa koristeći apsorpciju optičke radijacije (svetlosti) slobodnim atomima u gasnom stanju.

Granica detekcije je viša nego kod ICP-MS tehnike i iz tog razloga je primenjujemo za određivanje niza hemijskih elemenata (Cu, Zn, Fe, Mn, Co, Mg, Na, Ca, Se, Sn…) u hrani, vodi i hrani za životinje sa većim sadržajem ispitivanih elemenata.

Spektrofotometrija

Spektrofotometrija podrazumeva upotrebu spektrofotometara kojim se vrši kvantitativno merenje reflektivnih ili transmisionih osobina materijala kao funkcija talasne dužine. Ovom tehnikom brzo i pouzdano određujemo sadržaj: nitrita (u hrani), fosfora (u hrani i hrani za životinje) kao i hidroksiprolina (u mesu i proizvodima od mesa).

Visokopritisna tečna hromatografija (HPLC)

Ovom pouzdanom i preciznom tehnikom određujemo šećerni profil meda i hidroksi-metilfurfurol (HMF) u medu. Kao referentna metoda ova tehnika koristi se i za određivanje Aflatoksina M1 u mleku i proizvodima od mleka, kao i za određivanje histamina u ribi i proizvodima od ribe.

ELISA tehnike

Vršimo određivanje sadržaja sledećih mikotoksina u  hrani za životinje: Ohratoksin A, Zearalenon, Deoksinivalenola, T-2 toksina, Fumonizina, Aflatoksina B1. U ponudi odeljenja je i određivanje Aflatoksina M1, kao i  histamina u ribi i proizvodima od ribe.

NIR“ analizator

„NIR“ analizator koristi blisko infracrvenu oblast za određivanje karakteristika hrane i hrane za životinje.

Ovom tehnikom u proizvodima od mesa, određujemo: sadržaj vlage, ukupne masti, proteina i hidroksiprolina (kolagen i kolagen u ukupnim proteinima mesa).

 Radijaciona higijena 

Gama-spektrometrijskom tehnikom određujemo gama emitere (Cezijum-137; Radijum-226; Torijum-232; Kalijum-40; Uran-235 i 238; Stroncijum-90)  u  hrani, hrani za životinje, vodi, mineralnim đubrivima, zemljištu i predmetima opšte upotrebe.

Beta-spektrometrijskom tehnikom određujemo ukupnu beta aktivnost u vodi.

Primenom metode ekstrakcije sa TBF određujemo i Stroncijum-90 u hrani, hrani za životinje, vodi, zemljištu i mineralnim đubrivima.

Tehnika totalnog sagorevanja i određivanje ukupnog azota 

Ovom brzom, ekološkom i preciznom tehnikom određujemo ukupan azot (N%) i na osnovu sadržaja azota, sadržaj proteina u mleku, mesu i hrani za životinje.

Saradnici na Odeljenju:

Jelena Menićanin

Jelena Menićanin

Tehnički saradnik

telefon: 021/4895 365

Kristina Stanišić

Kristina Stanišić

Tehnički saradnik

telefon: 021/4895 361

Dragica Sofinkić

Dragica Sofinkić

Tehnički saradnik

telefon: 021/4895 365

Pozovi dežurni broj