Veoma dinamične promene epizootiološke i epidemiološke situacije u Republici Srbiji i zemljama u okruženju tokom poslednjih desetak godina, zahtevale su brzo usvajanje različitih postupaka laboratorijske dijagnostike više virusnih agenasa, ne samo u materijalima poreklom od domaćih životinja, već i u materijalima poreklom od raznih vrsta divljih ptica i životinja, insekata i materijala iz životne sredine. Odeljenje za virusologiju je odgovorilo ovim zahtevima i danas predstavlja jednu od najkompetentnijih virusoloških laboratorija u Republici Srbiji, pa i u regionu. Prosečno se godišnje na Odeljenju obradi oko 45.000 uzoraka i izvrši oko 65.000 analiza.

Na odeljenju se izvodi oko 130 vrsta analiza, za utvrđivanje specifičnih antitela protiv virusa i utvrđivanje virusnih agenasa u različitim materijalima-uzorcima. Prema zahtevima standarda SRPS/ISO/IEC 17025:2006, akreditovane su 33 metode virusološke dijagnostike, a preostale vrste ispitivanja izvode se prema uputstvima koje su propisali IOE, nacionalni i međunarodni standardi.

Virusološka ispitivanja se izvode upotrebom kulture ćelija (kontinuirane, primarnie/sekundarne), embrioniranix jaja, ELISA tehnikom, imunofluorescencijom i imunoperkosidazom, a poslednjih nekoliko godina sve češće se koriste metode molekularne dijagnostike, klasičnom i real time PCR tehnikom. Na Odeljenju se ozvodi ispitivanje uzoraka koje dostavljaju veterinari iz veterinarskih stanica i ambulanti, službenih uzoraka koje dostavlja veterinarska inspekcija, uzoraka koji se dostavljaju u okviru programa monitoringa i nadzora virusnih oboljenja, propisanih od strane države. U cilju kontrole i  suzbijanja virusnih oboljenja, značajan broj uzoraka se ispituje i prema zahtevima vlasnika i držaoca životinja. Ispitivanja kvaliteta virusnih vakcina za upotrebu u veterinarskoj medicini, takođe su predmet rada Odeljenja za virusologiju.

Odeljenje za virusologiju je nacionalna referentna laboratorija u Republici Srbiji za dijagnostiku Aujeskijeve bolesti (Morbus Aujeszky – MA), goveđe virusne dijareje (BVD), Infektivnog rinotraheitisa i pustuloznog vulvovaginitisa goveda (IBR/IPV) i virusnog arteritisa konja (EVA).

Pored dijagnostičkih poslova, na Odeljenju se kontinuirano izvode istraživanja u cilju unapređenja laboratorijskih metoda dijagnostike i istraživanja prisustva, raširenosti, nadzora i kontrole virusnih bolesti životinja i zoonoza (bolesti koje se sa životinja mogu preneti na ljude) i istraživanja antivirusne aktivnosti različitih preparata. Istraživanja se provode i u realizaciji većeg broja nacionalnih, bilateralnih i međunarodnih projekata.

Na Odeljenju radi 4 istraživača, 3 u zvanju doktora nauka. Dva naučna savetnika – dr. sci. vet. med Sava Lazić, dr. sci. vet. med. Tamaš Petrović, jedan naučni saradnik –  dr Gospava Lazić) i jedan istraživač, student doktorskih studija – dr vet Milena Samojlović.

Saradnici na Odeljenju:

Božica Ćulibrk,

Božica Ćulibrk,

Tehnički saradnik

telefon: 021/4895 323

Tanja Dakić,

Tanja Dakić,

Tehnički saradnik

telefon: 021/4895 325

Pozovi dežurni broj