1
2
3
1

Aca

2

Jelena

3

Toma

 U cilju unapređenja stočarske proizvodnje, Odeljenje za reprodukciju bazira se na primeni najnovijih naučnih dostignuća u oblasti reprodukcije i njihovoj primeni u praksi, sa ciljem povećanja reproduktivne efikasnosti priplodnih grla i ostvarenja većeg profita u stočarskoj proizvodnji. Reprodukcija je bazična grana na kojoj počiva celokupna proizvodnja u stočarstvu. Bez dobre reprodukcije nema opstanka farme niti rentabilne proizvodnje.

Program transfera znanja, tehnologija i primene rezultata naučnoistraživačkog rada u praksi

Saradnici na Odeljenju imaju višegodišnje iskustvo u kontroli reprodukcije i suzbijanju steriliteta na farmama krava, svinja, koza i ovaca i uvođenju novih tehnologija u laboratorijskim i terenskim uslovima. Takođe, sprovodimo edukaciju veterinara preko Veterinarske komore Srbije, naučnih skupova u zemlji i inostranstvu (predavanja po pozivu), kao i u edukaciji farmera.

Sva gore navedena rešenja prvenstveno imaju praktičnu primenu u privredi koja se realizuje kroz ugovorne i neugovorne saradnje. U tom pravcu težimo da razvijemo većinu naših budućih aktivnosti.

 

  1. Dosadašnja istraživanja, praktična primena i usluge (trenutno stanje)
  • Kontrola kvaliteta semena i sperme ekonomskih životinja (korisnici: repro centri, uvoznici semena-karantin, farme krava, veterinari velike i male prakse): Uvedena je tehnika protočne citometrije i kompjuterske analize semena (CASA- Computer Assisted Sperm Analysis-Analiza semena pomoću kompjutera) u rutinsku upotrebu u cilju određivanje kvaliteta semena domaćih životinja pristiglih u karantin kao i za semena u internom prometu, putem saradnje sa centrima za proizvodnju i distribuciju semena. Izvršena je akreditacija CASA metode. Uspostavljen je model saradnje sa tendencijom poboljšanja plodnosti putem višestruke evaluacije i klasifikacije semena na osnovu kvaliteta, uz preporuke za kontrolu (terenske i laboratorijske). Rezultati, pogotovo na farmi svinja, ukazuju na značaj kompleksne analize semena sa direktnim ekonomskim efektom preko oprasivosti i broja prasadi.
  • Licenciranje bikova-bikovi u repro-centrima kao i bikovi koji se koriste u prirodnom pripustu podležu, prema programu mera zdravstvene zaštite životinja, dva puta godišnje ispitivanjima na uzročnika bruceloze, leukoze, leptospiroze, IBR/IPV, BVD, kao i na prisustvo uzročnika trihomonijaze (ispirak prepucijuma) i kampilobakterioze (bris prepucijuma). Odeljenje svojim kateterima i medijumima za ispiranje, u saradnji sa nadležnom veterinarskom službom koja uzima uzorke krvi, omogućava analizu pogodnosti bikova za licenciranje.
  • Kontrola plodnosti kućnih ljubimaca (pasa): Plodnost pasa je, slično kao i kod ljudi, sve više ugrožena načinom života, ishranom, zagađenjem prirodne sredine i produženim životnim dobom kućnih ljubimaca. Profesionalni odgajivači pasa i amateri ne retko su u prilici da kupovinom psa neproverene oplodne sposobnosti nakon izvesnog vremena uvide da je ljubimac ili potpuno neplodan ili da proizvodi manji broj potomaka nakon nekoliko uzastopnih parenja. Stoga, preporučujemo da se sprovede rutinski pregled sperme psa pre kupovine-prodaje, pre sezone pripusta ili u slučaju bilo kakve sumnje. Kod mužjaka sa bilo kakvim reproduktivnim smetnjama, pored prethodno navedenih analiza, u ispitivanje kvaliteta semena, mogu biti uključene i dodatne analize, po preporuci stručnjaka Instituta (bakteriološka pretraga uz antibiogram radi sprovođenja terapije).
  • Razvijen je komplet za vitalno bojenje sperme nerasta, pasa, bikova u jednom potezu eozin-nigrozinom metodom po Mortimeru, u saradnji sa firmom PanonSperm (Bački Petrovac) radi ispitivanje vitalnosti spermatozoida tehnikom bojenja u jednom koraku, da se utvrdi procenat živih spermatozoida. Metoda se zasniva na principu da mrtve ćelije (sa oštecćenim plazmatskim membranama) primaju eozin i oboje se u crveno. Nigrozin stvara pozadinu, da se olakša vizualizacija neobojenih (belih), živih spermatozoida.
  • Na odeljenju uveden je test određivanja koncentracije progesterona indirektnom EIA metodom iz neobranog mleka pogodan za farme mlečnih krava. Test je nastao u saradnji sa saradnicima iz Japana i većina komponenti se sada proizvodi kod nas. Test služi u otkrivanju hipofunkcija jajnika i drugih hormonalnih poremećaja kod krava (česti uzročnici slabe plodnosti).
  • Preveden je i adaptiran prvi softverski program za vođenje evidecije o proizvodnim, zdravstvenim i reproduktivnim odlikama krava, nastao u saradnji sa američkom firmom Profit Source (Dairy Quest). Koristi se na 15 farmi mlečnih krava, u cilju monitoringa i poboljšanja poslovanja, sa mogućnoti on-line razmene podataka između farmi i baze u Institutu, čime je omogućen uvid u aktuelno stanje svakog grla čiji je uzorak dopremljen na analizu. Potencijal programa u R. Srbiji je samo delom iskorišten, ali pruža mogućnost digitalizacije svih podataka značajnih za unapređenje govedarstva, po modelu koji se koristi u zemljama sa naprednim mlečnim govedarstvom (SAD, Holandija, Francuska, Izrael) radi povezivanja sa relevantim institucijama (Veterinarskim i stočarskim ustanovama, mlekarama, V.O. centrima, nutricionistima) i integrisanog uticaja na unapređenju lošeg stanja u ovoj grani.
  • Patentiran je digitalni kolposkop za određivanje optimalnog momenta osemenjavanja krava kao i katetera za uzimanja uzoraka (biopsije i eksfolijacije) radi dijagnostike kliničkog-subkliničkog endometritisa krava. Ova dva instrumenta pružaju pouzdanu osnovu za finu dijagnostiku skrivenih upalnih procesa kod krava. Za više informacije klinite na link:
  • Vođenje programa reproducije krava i iskorenjivanje steriliteta: Zaokružen je naučni i praktični pristup u utvrđivanju uticaja različitih faktora na postizanje graviditeta i uspeh osemenjavanja, u zavisnosti od promene telesne kondicije, ultrazvučnoj dijagnostici poremećaja repoduktivnog trakta i rane dijagnostike graviditeta, bakteriološkog nalaza u materici, citološkog brisa materice i cerviksa, progesteronskog i metaboličkog profila, lokalnog i sistemskog imunskog odgovora neutrofilnih granulocita pre i nakon teljenja kod krava kao pokazatelja budućeg reproduktivnog statusa. Uz striktnu evidenciju preko softverskih programa, problemi neplodnosti krava se velikim delom mogu kontrolisati i suzbiti.
  • Uveden je test utvrđivanja respiratornog praska i fagocitne sposobnosti neutrofilnih granulocita iz krvi i iz materice kao pokazatelja opšte otpornosti organizma. Kao rezultat rada proizašao je novi vid terapije subkliničkih endometritisa krava kombinacijom autologne plazme i glikogena ostriga, imunostimulatora i dezificijenasa sa imuno-stimulativnim osobinama. Ovom metodom otvorena su vrata za praktičnu primenu i ispitivanje sličnih modela terapije neplodnosti domaćih životinja-bez upotrebe antibiotskih sredstava.
  • Kod malih preživara (koze i ovce) uspostavljen je model intenzivnog rada sa visokim stepenom obrta stada, zasnovan na kontroli plodnosti ženki i mužjaka, hormonalnoj kontroli plodnosti i dobroj kontroli zdravstvenog stanja (menadžment farme).
  1. Plan istraživanja u narednom periodu i njihov značaj

Odeljenje za reprodukciju teži da se posveti tehnikama koje suštinski nedostaju na nivou R. Srbije. To je, pre svega:

  • razvoj biotehnoloških tehnika u proizvodnji embriona, kako in vivo tako i in vitro. Značaj ove biotehnološke mere kod nas je prepoznat davnih 70-tih godina ali je ekonomskom krizom i nizom drugih okolnosti izostala kao jedna od najefikasnijih mera u postizanju željenog genetskog napretka ili uvođenja/omasovljenja nove rase bitne za strateški razvoj zemlje. Time bi, uvozna zavisnost za kvalitetnim priplodnim materijalom bila umanjena, a proizvođači bi (a time i država) višestruko uštedela. Iskustva višegodišnjih uvoza znala su biti pogubna za veliki broj mladih, novoosnovanih farmi usled erupcije bolesti nakon mešanja sa autohtonim grlima, nedovoljne adaptacije grla i tehnološke (ne)pripremljenosti farme(ra) ili usled finansijskog tereta uvoza. Uvođenjem embriotehnologije ovi nedostaci bili bi eliminisani.
  • Integrisati farme sa 20 i više aktivnih krava u jedinstvenu bazu, povezanu softverom Dairy Quest, sa svim reproduktivnim, proizvodnim i zdravstvenim pokazateljima. On-line ažurirana baza podataka može da predviđa i da ukazuje na aktuelne probleme svake farme ponaosob, što će dati mogućnost veterinarima, specijalistima, da prepoznaju aktuelna i specifična ograničenja farme, da intervenišu i prate efekte svog rada, po svim željenim parametrima. Naučna dostignuća i njihova primena se mogu uniformisano pratiti sa većeg broja lokacija, što će dati analitičku snagu.
  • Dalje usvajanje tehnika analize kvaliteta i oplodne sposobnosti semena bikova i nerastova protočnom citometrijom (markeri plodnosti) i stvaranje sistema povratnih informacija o plodnosti proizvedenih šarži semena. U tom pravcu, u organizaciji Nacionalne referentne laboratorije za kontrolu semena (ALLICE) iz Francuske formirana je Radna grupa radi usaglašavanja protokola ispitivanja semena bikova i izrade EU pravilnika o kvalitetu semena za veštačko osemenjavanje domaćih životinja. Uslov pridruživanja ovoj grupi jeste posedovanje savremene opreme koja može da ispuni standarde preciznog i pouzdanog merenja parametara kvaliteta semena, kao i iskustvo u njenom rukovanju. Laboratorija za kontrolu semena iz Naučnog instituta za veterinarstvo „Novi Sad“, priključena je navedenoj radnoj grupi koju konačno čine istraživači i v.o. centi iz Francuske, Holandije, Nemačke, Italije, Belgije i Engleske.
  • Razvoj novih pristupa u kontroli plodnosti (povećanje plodnosti krmača aditivima za seme).
  • Dalji razvoj terapija endometritisa (bez upotrebe antibiotika i hormona), što može dati poseban doprinos u proizvodnji zdrave, organske hrane. Tu se ubraja i izrađena tenologija pripreme, konzervacije i upotrebe nuzproizvoda bogatih karotinom (tehnologija siliranja bundeve i šargarepe), kao prirodnih korektora neplodnosti i prirodnog izvora vitamina.

 

Kapitalna oprema na odeljenju:

  1. Kompjuterksa analiza semena – CASA (Computer Assisted Sperm Analysis, ISAS, Proiser, Španija), nabavljena 6. 8. 2009. godine, vrednost 2.832.000 dinara; finansiran od strane Fonda za kapitalna ulaganja AP Vojvodine.
  2. Protočni citometar (Guava Milipore-IMV, USA), nabavljen 6. 8. 2009. godine, vrednost 7.174.400 dinara; finansiran od strane Fonda za kapitalna ulaganja AP Vojvodin.e
  3. Ependorf centrifuga sa hlađenjem (Eppendorf Centrifuge 587R), vrednost 586.694 dinara; finansiran od strane MPŠV, (STAR projekat).

Zadovoljstvo nam je da Vas obavestimo da je Naučni institut za veterinarstvo „Novi Sad“ od 2010. godine dodatno opremljen sofisticiranom opremom za analizu semena domaćih životinja koja omogućava da se na objektivan i najsavremeniji način ispita oplodna sposobnost vaših pacijenata (ljubimaca) koje pripadaju familiji pasa.

Plodnost pasa je, slično kao i kod ljudi, sve više ugrožena načinom života, ishranom, zagađenjem prirodne sredine i produženim životnim dobom kućnih ljubimaca. Profesionalni odgajivači pasa i amateri ne retko su u prilici da kupovinom psa neproverene oplodne sposobnosti nakon izvesnog vremena uvide da je ljubimac ili potpuno neplodan ili da proizvede manji broj potomaka nakon nekoliko uzastopnih parenja. Stoga, preporučujemo da se sprovede rutinski pregled sperme psa pre kupovine-prodaje, pre sezone pripusta ili u slučaju bilo kakve sumnje.

Spermu predstavlja višemilionska populacija spermatozoida, ali oplodnja nastaje kao rezultat interakcije samo dve ćelije (po jednog spermatozoida i  jajne ćelije). Muški gameti doprinose uspehu oplodnje sa 50%. Ispitivanje kvaliteta semena samo jednom metodom (jednim parametrom) nije dovoljno. Neophodno je kombinovati više metoda (parametara) radi pouzdanog zaključivanja.

U okviru kompletne analize semena sprovodimo analize pomoću:

 

a) CASA sistema (Kompjuterska analiza semena (Isas-Proiser, Španija) gde se

analizira: broj spermatozoida (u mililitru i u ejakulatu)), ukupna pokretljivost i progresivna pokretljivost spermatozoida, razvrstavanje spermatozoida prema brzini kretanja (statični, spori, srednji i brzi), kao i parametri brzine.

b) Protočne citometrije (Guava Mili-pore-IMV, SAD-Francuska) gde se može analizirati: odnos živih i mrtvih spermatozoida, test integriteta membrana akrozoma i spermatozoida, status mitohondija, oštećenje hromozoma, test kapacitacije, oksidacije lipidne membrane, itd.

 

Izgled pokretljivosti semena analiziran na CASA sistemu. Linije prikazuju putanje kretanja spermatozoida, a boje brzinu (crveni-brzi; zeleni-srednje brzi; plavi-spori; žuti-statični spermatozoidi).

      

c) Citološko-morfološki pregled sprovodi se supravitalnim bojenjem sperme sa eozin-nigrozinom i direktnim mikroskopiranjem fazno-kontrastnim mikroskopom na uveličanju od 1000×, radi određivanja procentualne zastupljenosti normalnih i patoloških formi spermatozoida.

Standardni pregled ejakulata podrazumeva test pokretljivosti spermatozoida (CASA), ispitivanje celovitosti membrana spermatozoida i akrozoma, oštećenjem hromozoma (protočna citometrija), kao i cito-morfološkim pregled. Uzorkovanje, ocena semena, dijagnoza i prognoza su brzi. U slučaju grubih anomalija, dodatno se sprovodi bakteriološka kontrola semena, sa antibiogramom. Sertifikate o kvalitetu semena (plodnosti psa) izdajemo na srpskom i engleskom jeziku.

 

Naše preporuke:

  • Da se uzimanje uzorka ejakulata izvrši u Naučnom institutu za veterinarstvo „Novi Sad“, po mogućstvu uz prisustvo ženke koja je u teranju. Vreme za prijem uzoraka je radnim danom od 8 do 14 časova.
  • Ukoliko se uzorak ejakulata donosi u Laboratoriju za reprodukciju Instituta, od momenta uzimanja ejakulata do momenta analize uzorka ne bi trebalo da prođe više od 60 minuta. Seme treba transportovati na telesnoj temperaturi.
  • Kod mužjaka koji nemaju reproduktivnih smetnji, a želi se ispitati kvalitet sperme pre prirodnog parenja ili veštačkog osemenjavanja potrebno je da se uradi makar test pokretljivosti spermatozoida (CASA). Naš predlog je da se uradi „Komplet analiza“ koja daje kompletniji uvid u oplodnu sposobnost mužjaka, a to je CASA test, ispitivanje celovitosti membrana spermatozoida i akrozoma, oštećenje hromozoma (protočna citometrija), kao i cito-morfološki pregled bojenog razmaza sperme.
  • Kod mužjaka sa bilo kakvim reproduktivnim smetnjama, pored prethodno navedenih analiza, u ispitivanje kvaliteta semena, mogu biti uključene i dodatne analize, po preporuci stručnjaka Instituta (bakteriološka pretraga uz antibiogram radi sprovođenja terapije).

 

Cena analiza

Vrsta

Ispitivanja

Metoda

ispitivanja

Ispitivanje

u danima

Cena

ispitivanja*

Kompjuterska analiza semenaKompjutersko mikroskopska analiza sperme-CASA11.860,00 din.
Ocena statusa akrozoma i membrane spermatozoida

 

Test statusa akrozoma i membrane spermatozoida-PC (protočna citometrija)11.140,00 din.
Ocena strukture hromatina spermatozoida

 

Test strukture hromatina spermatozoida-PC (protočna citometrija)11.200,00 din.
Ocena integriteta mitohondrija spermatozoidaTest integriteta mitohondrija spermatozoida-PC (protočna citometrija)11.800,00 din.
Ocena integriteta membrane spermatozoidaTest integriteta membrane spermatozoida-PC (protočna citometrija)1660,00 din.
Ocena oksidacije membrane spermatozoidaTest oksidacije membrane spermatozoida – PC (protočna citometrija)11.140,00 din.
Citološko-morfološki pregled spermeCitološko-morfološki preparat sperme bojenje po Bloom-u i Jovičin-u12.736,00 din.

Cene kompletne analize

Vrsta

Ispitivanja

Metoda

ispitivanja

Ispitivanje

u danima

Cena

Ispitivanja*

Kompjuterska analiza semenaKompjutersko mikroskopska analiza sperme-CASA1  

 

4.000,00 din.

Ocena statusa akrozoma i membrane spermatozoida

 

Test statusa akrozoma i membrane spermatozoida-PC (protočna citometrija)1
Ocena strukture hromatina spermatozoida

 

Test strukture hromatina spermatozoida-PC (protočna citometrija)1
Citološko-morfološki pregled spermeCitološko-morfološki preparat sperme bojenje po Bloom-u i Jovičin-u1

Napomena. Sve cene ispitivanja su izražene bez PDV-a

*Cene usluga (Cene pojedinačnih analiza su u skladu sa „Jedinstevnim cenovnikom usluga naučnih i specijalističkih veterinarskih instituta Republike Srbije“)*

Pozovi dežurni broj