PLAN ZA UPRAVLJANJE ZAŠTITOM ŽIVOTNE SREDINE I UMANJENJE SOCIJALNOG UTICAJA

Program PROMIS

ENVIRONMENTAL AND SOCIAL MANAGEMENT PLAN (ESMP)

Exploring the Avian Microbial Frontier: Metagenomic Surveillance of Infectious Diseases and Antimicrobial Resistance in Wild Birds (MetAvian)

Sedmi poziv talentovanim mladim istraživačima – studentima doktorskih akademskih studija za uključivanje u naučnoistraživački rad u akreditovanim naučnoistraživačkim organizacijama

Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija POZIVA talentovane mlade istraživače-studente doktorskih akademskih studija za uključivanje u naučnoistraživački rad u akreditovanim naučnoistraživačkim organizacijama čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina odnosno jedinica lokalne samouprave kao i Srpska akademija nauka i umetnosti i instituti čiji je ona osnivač, a koji su izabrani ili su u postupku izbora u istraživačko zvanje.

Kroz ovaj poziv uključiće se do 300 mladih istraživača, od kog broja će se do 15 mladih istraživača iz oblasti umetnosti uključiti u akreditovane naučnoistraživačke organizacije iz oblasti umetnosti.

Na ovaj poziv prijavljuju se mladi istraživači koji imaju titulu diplomirani-master i prvi put upisanu prvu godinu doktorskih akademskih studija za školsku 2023/2024. godinu na akreditovanoj visokoškolskoj ustanovi u Republici Srbiji.

Tekst Poziva sa obrascem Prijave preuzimaju se na sajtu Ministarstva: https://nitra.gov.rs/, u kojima su navedeni uslovi učešća, način prijave, kao i potrebna dokumentacija.

Rok za podnošenje prijave je 27.03.2024. godine.

Izašao je nov broj Arhiva veterinarske medicine

25. SIMPOZIJUM EPIZOOTIOLOGA I EPIDEMIOLOGA

Fond za nauku u okviru „Zelenog programa“ odobrio finansiranje projekta Instituta

Sa velikim zadovoljstvom vas obaveštavamo da je Naučnom Institutu za Veterinartsvo ’Novi Sad’ odobren projekat u okviru poziva Zeleni program- saradnja nauke i privrede. Naziv projekta je „Health protection and biodiversity conservation of domestic donkeys in the Special Nature Reserve „Zasavica“ (Akronim projekta:PROTECTDonkey). Rukovodilac projekta je Diana Lupulović, a članovi tima su Sara Savić, Brankica Kartalović, Suzana Vidaković- Knežević, Milica Živkov-Baloš, Jelena Vranešević, Sava Lazić i Vladimir Gajdov. Projekat se nalazi se na 6. mestu rang liste (od 20 odobrenih projekata).

Ukupan budžet odobrenih projekata iznosi 3.500.000 evra, a sredstva su obezbeđena iz budžeta Republike Srbije.

Projekti odobreni za finansiranje će u naredne 2 godine razvijati rešenja u različitim oblastima koje će doprineti smanjenju zagađenja vazduha, vode i zemljišta. Teme kojima će se istraživački timovi baviti tiču se obnove degradiranih ekosistema, smanjenja zagađenja životne sredine uzrokovanog organskim zagađivačima, mikroplastikom, otpadom, pesticidima i drugim štetnim materijama.  Konačnu listu svih odobrenih projekata možete pogledati na ovom linku: http://fondzanauku.gov.rs/wp-content/uploads/2023/04/Konacna-rang-lista-Zeleni-Program.pdf

Objavnjen Program mera zdravstvene zaštite životinja za 2023. godine

U službenom glasniku Republike Srbije broj 23 objavnjen je  PROGRAM MERA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE ŽIVOTINJA ZA 2023. godinu (str 34.)

Za veterinarske stanice, službe kao i veterinarske specijalističke i naučne institute ovo je glavni godišnji dokument u kome su definisane aktivnosti veterinarske službe utou 2023. godine. Nakon objavljivanja Programa mera zdravstvene zaštite životinja, očekuje se  i objava cenovnika i bliže upustvo sprovođenja  Programa mera.

Dosadašnja praksa Uprave za veterinu, da se nakon  donošenja Programama mera, objavljaju posebni programi Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede-Uprave za veterinu, koji detaljnije opisuje načine sprovođenja kontrola određenih  bolesti životinja (Američka kuga pčela, Nadzor kod klasične i afričke kuge svinja itd).

Ceo tekst dokumenta možete preuzeti sa stranice „PREUZIMANJE “ (nalazi se u „futeru“-krajnje donjem delu svake stranice sajta Instituta, ili direktno preko sledećeg linka: https://niv.ns.ac.rs/wp-content/uploads/2023/04/Program-mera-23.pdf  , ili preko sajte Uprave za veterinu, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije na stranici: https://www.vet.minpolj.gov.rs/program-mera-za-2023-godinu/