Одељење за вирусологију-Одељење 150
Веома динамичне промене епизоотиолошке и епидемиолошке ситуације у Републици Србији и земљама у окружењу током последњих десетак година, захтевале су брзо усвајање различитих поступака лабораторијске дијагностике више вирусних агенаса, не само у материјалима пореклом од домаћих животиња, већ и у материјалима пореклом од разних врста дивљих птица и животиња, инсеката и материјала из животне средине. Одељење за вирусологију је одговорило овим захтевима и данас представља једну од најкомпетентнијих вирусолошких лабораторија у Републици Србији, па и у региону. Просечно се годишње на Одељењу обради око 45.000 узорака и изврши око 65.000 анализа.
На одељењу се изводи око 130 врста анализа, за утврђивање специфичних антитела против вируса и утврђивање вирусних агенаса у различитим материјалима-узорцима. Према захтевима стандарда SRPS/ISO/IEC 17025:2006, акредитоване су 33 методе вирусолошке дијагностике, а преостале врсте испитивања изводе се према упутствима које су прописали IOE, национални и међународни стандарди.
Вирусолошка испитивања се изводе употребом културе ћелија (континуиране, примарние/секундарне), ембрионираниx jaja, ELISA техником, имунофлуоресценцијом и имуноперкосидазом, а последњих неколико година све чешће се користе методе молекуларне дијагностике, класичном и real time PCR техником. На Одељењу се озводи испитивање узорака које достављају ветеринари из ветеринарских станица и амбуланти, службених узорака које доставља ветеринарска инспекција, узорака који се достављају у оквиру програма мониторинга и надзора вирусних обољења, прописаних од стране државе. У циљу контроле и сузбијања вирусних обољења, значајан број узорака се испитује и према захтевима власника и држаоца животиња. Испитивања квалитета вирусних вакцина за употребу у ветеринарској медицини, такође су предмет рада Одељења за вирусологију.
Одељење за вирусологију је национална референтна лабораторија у Републици Србији за дијагностику Аујескијеве болести (Morbus Aujeszky – MA), говеђе вирусне дијареје (BVD), Инфективног ринотрахеитиса и пустулозног вулвовагинитиса говеда (IBR/IPV) и вирусног артеритиса коња (EVA).
Поред дијагностичких послова, на Одељењу се континуирано изводе истраживања у циљу унапређења лабораторијских метода дијагностике и истраживања присуства, раширености, надзора и контроле вирусних болести животиња и зооноза (болести које се са животиња могу пренети на људе) и истраживања антивирусне активности различитих препарата. Истраживања се проводе и у реализацији већег броја националних, билатералних и међународних пројеката.
На Одељењу ради 3 истраживача, 2 у звању доктора наука. Два научна саветника – др. сци. вет. мед. Тамаш Петровић, један научни сарадник – др Госпава Лазић) и један истраживач, студент докторских студија – др вет Милена Самојловић.
Сарадници на Одељењу:
Божица Ћулибрк,
Технички сарадник
телефон: 021/4895 323
Тања Дакић,
Технички сарадник
телефон: 021/4895 325
Јована Лисица
Технички сарадник
телефон: 021/4895 324
Тамара Ковачевић
Технички сарадник
телефон: 021/4895 324
Follow us on social networks
Log In
INSTITUTE
WE ARE RELIABLE PARTNER FOR EU PROJECTS
EXPLORE OUR PROFILE PAGE ON EU PORTAL
PUBLIC PROCUREMENT
INFORMATION ABOUT PUBLIC PROCUREMENT