О ПРОЈЕКТУ
Опште информације:
Назив пројекта: ИСТРАЖИВАЊЕ ФАРМАКОЛОШКИХ КАРАКТЕРИСТИКА АНТИМИКРОБНИХ АГЕНАСА, УВОЂЕЊЕ НОВИХ ТЕХНОЛОШКИХ РЕШЕЊА И АЛТЕРНАТИВНИХ МЕТОДА ПРОФИЛАКСЕ С ЦИЉЕМ ДА СЕ ПОБОЉША КОНТРОЛА ИНФЕКТИВНИХ ОБОЉЕЊА ДОМАЋИХ ЖИВОТИЊА
Пројекат Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
Евиденциони број пројекта ТР: 31071
Период реализације пројекта: 2011-2019 година.
Радна организација координатор пројекта: Научни институт за ветеринарство „Нови Сад“.
Руководилац пројекта: др Дубравка Миланов, виши научни сарадник.
НИО учеснице на пројекту: Научни институт за ветеринарство „Нови Сад“, Медицински факултет Универзитета у Новом Саду и Факултет ветеринарске медицине Универзитета у Београду.
Корисници (партиципанти): Агропродукт – Шинковић, Бечеј; Неопланта АДИМ, Нови Сад; Пиле-Пром, Ковиљ; ДОО „Динамика“, Нови Сад и Пољопривредно предузеће „Сава Ковачевић“ А.Д., Врбас.
Укупан број истраживач месеци: 175.
Истраживањем су обухваћени различити аспекти и актуелни проблеми који прате интензиван узгој домаћих животиња, заштиту здравља животиња, производњу здравствено безбедне хране, зоохигијенске, зоотехничке и еколошке факторе. Широко конципиран и свеобухватан приступ различитим областима истраживања који подржава концепт „Једног здравља“ и улогу стручњака у области ветеринарске медицине у заштити здравља животиња, посредно и људи, и очувању животне средине.
Главни задаци на пројекту:
Мониторинг антимикробне резистенције: Пројектним задатком руководи др Маја Велхнер, научни саветник.
Због прекомерне употребе антибиотика у интензивном узгоју животиња и алармантног пораста антимикробне резистенције код зоонотских патогена, један од главних циљева пројекта је реализација предуслова за извођење мониторинга антимикробне резистенције на националном нивоу. Активности се односе на изолацију и идентификацију зоонотских бактерија од живине, свиња и говеда; испитивање осетљивости изолата на антибиотике; утврђивање минималних инхибиторних концентрација; утврђивање механизама резистенције (идентификација гена који кодирају резистенцију на антибиотике; идентификација гена резистенције који су лоцирани на мобилним генетичким елементима) и филогенетска типизација изолата са мултиплом резистенцијом на антибиотике.
Истраживања лековитих супстанци биљног порекла за употребу у ветеринарској медицини: Пројектним задатком руководи др Радомир Ратајац, научни сарадник.
Основни циљ истраживања је испитивање лековитих својства супстанци биљног порекла и њихова примена у контроли болести животиња, чиме би се смањила употреба конвенционалних (синтетских) лекова, и присуство њихових метаболита (резидуа) у намирницама животињског порекла. Посебан значај истраживања односи се на допринос спречавању даљег пораста резистенције код микроорганизама на антимикробне лекове. Препарати биљног порекла су индиковани код блажих облика болести и болести хроничног тока, самостално или као допунска терапија. Активности: испитивање антимикробних, цитотоксичних, имуностимулативних и других фармаколошких активности супстанци биљног порекла у условима in vitro; одабир супстанци са задовољавајућим фармаколошким особинама за испитивања безбедности, ефикасности и имуномодулаторног деловања у условима in vivo; дефинисање начина и дозне примене и производња препарата за употребу у ветеринарској медицини. Истраживања поред доприноса у научном смислу (нова сазнања о фармаколошким својствима лековитих биљака са нашег поднебља), посредно подстичу развој руралних подручја преко инвестирања у гајење одабраних лековитих биљака намењених производњи фитофармацеутских производа.
Утицај хране за животиње на здравствено стање домаћих животиња и производњу безбедне хране: Пројектним задатком руководи др Милица Живков Балош, научни саветник.
Задаци обухватају истраживања утицаја различитих нутритивних фактора на здравље домаћих животиња као и њихове производне резултате, еколошки аспект производње и употребе хране за животиње, као и примену и осавремењавање лабораторијских метода испитивања хране за животиње. У оквиру овог пројектног задатка, истражују се могућности употребе aлтeрнaтивних усeвa, хранива и споредних производа индустрије хране, кao хрaнe за животиње, са циљем изнaлaжeњe рeшeњa зa исхрaну дoмaћих живoтињa – бeз кoмпeтициje сa исхрaнoм људи. Истовремено, испитује се присуство и распрострањеност органских и неорганских контаминената и резидуа у храни, води и храни за животиње и процењује ризик по здравље људи и животиња.
Праћење појаве епидемиолошки важних инфективних обољења и и изучавање могућности санације у нашим условима. Пројектним задатком руководи др Јасна Проданов Радуловић, научни сарадник.
Активности се односе на контролу важних инфективних болести животиња, клиничка и биохемијска испитивања, анализу критичних тачака у сточарској производњи; имплементацију нових програма имунопрофилаксе и терапије; унапређење система менаџмента и биосигурносних мера на фармама.