Вирус авијарне инфлуенце подтип Х5Н1 утврђен је почетком новембра овог месеца на две локације у Војводини: у Новом Саду и Иванову, општина Панчево. Оба случаја су утврђена код лабудова. Геном овог вируса у оба случајева дијагностикован је у у лабораторији за вирусологију Научног института за ветеринарство “Нови Сад”, а потврђен у референтној лабораторију за авијарну инфлуенцу у Ветеринарском специјалистичком институту “Краљево”.
Управа за ветерину , Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије издала је почетком ове недеље Решење о избијању вируса авијарне инфлуенце подтип Х5Н1 код дивљих птица на овим локалитетима, са свим елементима и мерама који се спроводе у овим случајевима. У
току прошле године, као и 2022., вирус авијарне инфлуенце Х5Н1 се појавио у у току новембра месеца код лабудова. Ова правилност појаве ове вирусне болести нас не изненађује, с обзиром на околности које доприносе ширењу овог вируса, а пре свега сезонске миграција птица. Поред ове чињенице читаву ову годину у свету је обележила перманентно избијање случајева авијарне инфлуенце и мимо периода када су интензивне сезонске миграције птица, што ранијих година није било изражено у оваквом обиму.
Извештај ЕФСА-е од 22. септембра ове године истиче да сезона епидемије високопатогеног птичјег грипа (ХПАИ) током 2021.–2022. је највец́а епидемија ХПАИ до сада забележена у Европи, са укупно 2.467 епидемија код живине, 47,7 милиона птица уклоњених у погођеним објектима, 187 случаја избијања вируса ХПАИ код птица које живе затворене и 3.573 случајева ХПАИ код дивљих птица са невиђеним географским опсегом које сежу од острва Свалбард до јужног Португала и Украјине, погађајуц́и 37 европских земаља.
Између 11. јуна и 9. септембра 2022., пријављено је 788 случајева вируса ХПАИ у 16 европских земаља код живине (56), код птица који се узгајај у затвореним просторима(22) и код дивљих птица (710). Епидемија ове болести код живине од јуна до септембра бележи пет пута више случајева него што је забележено током истог периода 2021. , са највећим бројем случајева на Атлантској обали.
Одговор на ову нову епидемиолошку ситуацију укључује дефинисање и брзу имплементацију одговарајуц́их и одрживих стратегија за ублажавање ХПАИ, као што су биосигурносне мере и стратегије надзора за рано откривање.
Follow us on social networks
Log In
INSTITUTE
WE ARE RELIABLE PARTNER FOR EU PROJECTS
EXPLORE OUR PROFILE PAGE ON EU PORTAL
PUBLIC PROCUREMENT
INFORMATION ABOUT PUBLIC PROCUREMENT