АФРИЧКА КУГА СВИЊА, АКТУЕЛНА СИТУАЦИЈА У ЕВРОПИ И РЕГИОНУ
Афричка куга свиња (АКС) у даље представља главњу претњу свињарској производњи у Европи. Сваког месеца појављују се нови случајеви, нова жаришта. Европска унија је извршила регионализацију своје територијe (регулативи 2021/605 и 2021/952),уводећирестриктивне зоне (категориопване од 1 до 3, као и слободне зоне). Тренутна ситуација у Европи (14 јун 2021. )приказана је на мапи. Такође на овом линку налази се интерактивна мапа ситуације везане за АКС у Европи. https://santegis.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=45cdd657542a437c84bfc9cf1846ae8c
Поред земаља Европске Уније у којој се ова болест већ дужи низ година појављује , занимљива је ситуација у Немачкој. На основу података из последњих извештаја, ова земља је наставила да пријављује АКС код дивљих свиња широм Бранденбурга и Саксоније. Још увек нема пријављених случајева код домаћих свиња. У Бранденбургу је од 12.фебруара пријављено 44 случаја АКС код дивљих свиња, што је укупно 349 појединачних случајева код ових животиња. Што се тиче Саксоније, пријављано је нових 12 случајева, а укупан број сада је 33. Организују се интензивне потраге у тампон зонама у Саксонији, а сва битна подручија у Бранденбургу и Саксонији су ограђена.
У нашем региону можемо слободно рећи да је ситуација најкритичнија у Румунији.
Румунија је пријавила 264 нова случаја АКС код домаћи свиња од 12. фебруара. Пет случајева је са великих комерцијалних фарми на западу земље (три случаја) и југу земље (два случаја), што је угрозило преко 81000 свиња. Остали случајеви пријављени су у двориштима широм земље (отприлике око 3500 свиња укупно). Пријављен је 331 извештај о АКС код дивљих свиња, што је укупно 813 појединачних случајева ове болести код дивљих свиња.
Бугарска није пријавила ниједан случај АКС од октобра 2020.године, иако у њиховој презентацији из марта 2021.године стоји да је било 43 случаја оболевања дивљих свиња између 20. фебруара и 12.марта 2021. Ови случајеви идентификовани су као део њиховог програма пасивног мониторинга. Бугарска је смањила популацију дивљих свиња за 60% у поређењу са претходним годинама и наставља са тим трендом широм земље.
Мађарска за сада још увек није пријавила случајеве АКС код домаћих свиња, али је до сада тамо потврђено 1344 случајева ове болести код дивљих свиња. Мађарска је објавила план искорењивања АКС у јануару 2021.године, а главна стратегија ове земље је да се смањи густина популације дивљих свиња на 0.5 дивље свиње/км2 до краја фебруара 2025.
Србија се у априлу 2021.први пут суочила са избијањем АКС на великој комерцијалној фарми на истоку земље, у близини Зајечара, недалеко од Бугарске границе. Целокупна популација свиња на овој фарми (преко 19000) је еутаназирана и нешкодљиво уклоњена, а извршена је дезинфекција читаве фарме и приступних саобраћајница. Нови случај избијања АКС регистрован је почетком јуна 2021. у једном домаћинству у Великом Градишту у Браничевском округу. Од 01. 06. 2021. Управа за ветерину доноси нови програм надзора на АКС код домаћих свиња, а уједно у оквиру новог програма и пасивног надзора на АКС, дефинисана је сумња на АКС- свако угинуће крмача и нерастова које се обавезно пријављују и упућују на лабораторијска испитивања на ову болест.
Follow us on social networks
Log In
INSTITUTE
WE ARE RELIABLE PARTNER FOR EU PROJECTS
EXPLORE OUR PROFILE PAGE ON EU PORTAL
PUBLIC PROCUREMENT
INFORMATION ABOUT PUBLIC PROCUREMENT