НАУЧНИ ИНСТИТУТ ЗА ВЕТЕРИНАРСТВО “НОВИ САД”
ЈЕ ДЕО “ЕYWА” ПРОЈЕКТА КОЈИ ЈЕ ОСВАЈАЧ НАГРАДЕ ЕВРОПСКЕ КОМИСИЈЕ ЗА СИСТЕМ РАНОГ ОТКРИВАЊА ПОЈАВА ЕПИДЕМИЈА
Сваке године више од милијарду људи оболи од болести које се преносе инсектима као векторима као што су маларија, денга, зика или жута грозница. Ове болести изазивају вируси, бактерије и паразити који се преносе живим организмима као што су инсекти и чине више од 17% свих заразних болести. Глобализација путовања и трговине, непланска урбанизација и еколошки изазови као што су климатске промене значајно доприносе њиховом ширењу.
У априлу 2018. Европска комисија расписала конкурс за је награду за систем раног упозоравања на појаву епидемије од 5 милиона евра. Била је то једна од шест ‘Хоризонт’ награда Европског савета за иновације (EIC), које су биле део EIC пилот програма у оквиру Европског програма истраживања и иновација Хоризонт 2020.
Награда се додељује за развој мерљивог, поузданог и исплативог прототипа система раног упозорења заснованог на подацима посматрања земље ради предвиђања и праћења избијања болести које се преносе векторима.
Победничко решење пружа могућност раног упозоравања како би се спречио и ублажио утицај заразних болести на локалном, регионалном и глобалном нивоу. Користе се подаци посматрања земље путем Коперникус система и Глобалног система система за посматрање (GEOSS), као и епидемиолошки и други подаци, укључујући и оне социоекономске. Информације о клими се такође користе за праћење и предвиђање болести.
Систем раног упозоравања на болести које преносе комарци (ЕYWА) је кључно оружје у борби против епидемија. Он трансформише научно знање у средство за доношење одлука, значајно доприносећи борби и контроли болести које преносе комарци. Усмерени у правцу који је дефинисан Европским зеленим договором, Стратегијом ЕУ за прилагођавање климатским променама и Европском опсерваторијом за климу и здравље, ЕYWА пружа високе стандарде предвиђања који су од додатне важности за горе поменуте циљеве. Ангажовањем корисника и доносилаца одлука у државама чланицама, службама Европске комисије и земљама трећег света (Бразил, Индија, САД, Африка), као и у кључним организацијама (СЗО, ЦДЦ, Фиокруз, сектор осигурања и фондови), ЕYWА чини огроман корак напред када је у питању спремност за пандемије широм света.
Јединствено решење које је развила ЕYWА
- Побољшава се надзор и контрола комараца на различитим просторно-временским скалама и у различитим климатским зонама, усмеравањем свакодневних мера превенције и ублажавања.
- Значајно смањује ентомолошки ризик што резултира тиме да се не долази до обољена људи у хиљадама села у где се примењују ЕYWА принципи
- Имплементирају се приступи Једно здравље и Еко здравље и истражују се инфекције арбовирусима, узимајући у обзир еколошку и социо-економску околности.
Технолошка новина ЕYWА лежи у ефикасном коришћењу података о вишеструким ентомолошким и епидемиолошким, посматрањима земље, великих сетова помоћним геопросторним података заједно са динамичким моделима и моделима заснованим на прикупљеним подацима, како би се генерисале информацијео бројности комараца и преносу патогена. Захваљујући подацима које су обезбедили путем ситема Коперникус сателита и Коперкикус базних услуга, ЕYWА систем поуздано приказује динамику станишта и места размножавања комараца.
Укупно на пројекту су учествовали 15 партнера из 5 земаља у Европи, 9 региона , као и две земље ван европског континента – Обала слоноваче и Тајланд. Поред Научног института “Нови Сад”, учествовали и Пољопривредни и медицински факултет Универзитета у Новом Саду.
За виђе информација погледајте линк: https://ec.europa.eu/info/news/eic-horizon-prize-early-warning-epidemics-commission-awards-eu5-million-winning-project-2022-jan-17_en