Афричка куга свиња (АКС) је вирусно, контагиозно, хеморагично обољење домаћих и дивљих свиња свих раса и узраста, чланова фамилије Suidae. Узрочник болести је ДНК вирус из рода Asfivirus, једини члан у оквиру фамилије Asfarviridae.
Обољење је декадама уназад ензоотски присутно у већини држава суб-сахарске Африке. Све до 2007. године, у Европи је обољења било присутно само на Сардинији. Сматра се да је 2007.године вирус АКС пренесен путем бродова из источне Африке у црноморску луку у Грузији, где се успешно проширио у популацији свиња, у првом реду применом контаминисаних отпадака из људског ланца исхране у исхрани свиња (помије, одбачени остаци хране са бродова). Већ исте године, обољење је потврђено и на територији Руске Федерације. Након тога, уследило је успешно ширење АКС на друге државе у окружењу: Јерменија, Азербејџан, Украјина (2012), Белорусија (2013) и државе у регији Балтика: Литванија, Латвија, Естонија и Пољска (2014). Након тога болест је потврђена у Молдавији (2016) и 2017. године инфекција вирусом АКС је по први пут дијагностикована једном, нама суседној држави (Румунија, 2017). Исте године присуство вируса и појава обољења је потврђена и у Републици Чешкој. И коначно, у текућој 2018. години, АКС је дијагностикована у Мадјарској, Бугарској и Белгији али и у нама удаљеној држави, Кини.
Проучавањем извора и путева преношења инфекције, закључено је да кључну улогу у ширењу обољења на велике удаљености, из једне у другу европску државу, има транспорт контаминисаног свињског меса и/или производа од свињског меса и исхрана домаћих и дивљих свиња са отпацима из људског ланца исхране (помије у чијем саставу се налазе кобасице, сланина, и било који термички нетретирани производи од меса, добијени клањем инфицираних свиња). На наведено се свакако надовезује проблем могућности контроле и динамике кретања популације дивљих свиња. У државама источне Европе, регији Балканског полуострва као посебан проблем се разматра постојећи традиционални систем узгоја домаћих свиња у домаћинствима (двориштима) са ниским нивоом примене или чак изостанком примене биосигурносних мера. Имајући у виду да против АКС не постоји вакцина, да се све инфициране, оболеле јединке нешкодљиво уклањају, у оквиру мера контроле и профилаксе кључну улогу имају биосигурносне мере у свињарској производњи.
У складу са наведеном епизоотиолошком ситуацијом, Управа за Ветерину Републике Србије је предузела низ превентивних и контролних мера унутар државе али исто тако на граничним прелазима у односу на путнике, моторна возила, бродове у речним лукама као и међународним аеродромима. Све актуелне информације везано за АКС можете погледати на сајту: http://www.vet.minpolј.gov.rs/srb/africka-kuga-svinja. Са друге стране, у свим окрузима, стручне службе ветеринарских института су организовале предавања (како за докторе ветеринарске медицине, тако и за фармере и ловце) са кључним информацијама о појави и ширењу АКС за све субјекте. Стручна служба Научног института за ветеринарство је у циљу што веће информисати у сталном контакту и са институцијама у оквиру Европске уније, као што је ЕФСА, која је и поделила видео запис везан за АКС и који можете погледати на нашем сајту.
Иако је обољење АКС први пут описано пре скоро једног века у Африци, контрола болести још увек представља прави изазов пре свега зато што још увек нема доступне ефикасне вакцине за контролу, сузбијање и ерадикацију болести. Развој ефикасне вакцине против АКС је значајно отежан услед још увек великих непознаница када је у питању инфекција и имунски одговор. Механизми којим вирус врши модулацију имунског одговора организма домаћина након инфекције нису у потпуности разјашњени. Стога, у случају непосредне опасности али и након прве потврде уноса инфекције на територију једне државе, контролне мере које се примењују обухватају примарно строге мере биосигурности, ограничење промета животиња као и нешкодљиво уклањање инфицираних, оболелих јединки.
Такодје, од великог значаја је и улога дивљих свиња у ширењу и одржавању вируса. Данас је познато да се велика количина вируса се излучује током инфективног периода болести као и способност вируса да преживи дуг временски период у протеинима богатом амбијенту, чак и под неповољним условма, што значи да инфициране дивље свиње и лешеви оболелих јединки треба озбиљно разматрати у оквиру контролних мера. У источној Европи и Руској Федерацији, највећи број жаришта АКС је евидентиран управо у популацији домаћих свиња на малим фармама и свиња узгајаних у двориштима, односно у запатима са веома ниским нивоима биосигурности. У одредјеним регионима је чак забележено постојање директног контакта са дивљим свињама. Ово нам још једном указује за значај примене биосигурносних мера у популацији домаћих свиња, без обзира на интензитет и организованост постојећих производних јединица. Са друге стране, инфекција у популацији дивљих свиња може имати велики утицај на ловну привреду државе али представља велику претњу по економију комерцијалне произвдње домаћих свиња. Континуирано ширење и одржавање АКС у Африци и Европи указује на велики потенцијал ширења ове вирусне инфекције и у друге регионе света. Још увек постоји много непознаница у разумевању биологије вируса, интеракције са организмом домаћина као и имунским одговором. И даље постоји потреба за континуираним мониторингом на терену, паралелно са интензивним експерименталним истраживањима, у циљу идентификације вируса потенцијално измењене вируленције.
Са друге стране, значајан напредак је постигнут последњих неколико година са аспекта разумевања и спознавања извора инфекције и путева преношења, епизоотиологије болести, посебно у региону источне Европе, Кавказа и региона Балтика. Треба увек имати у виду да није могућ било какав терапијски третман инфицираних, оболелих јединки и за сада не постоје ефикасне вакцине и није могућа имунопрофилакса против АКС, те је стога веома важно максимално заштитити популацију свиња у још увек незараженим регионима, државама.
Follow us on social networks
Log In
INSTITUTE
WE ARE RELIABLE PARTNER FOR EU PROJECTS
EXPLORE OUR PROFILE PAGE ON EU PORTAL
PUBLIC PROCUREMENT
INFORMATION ABOUT PUBLIC PROCUREMENT