Loading
  • Mail
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Webmail
Samples reception Mon-Fri, from 7 to 15 : phones: +381 21/48 95 333, 48 95 334, 48 95 335, 48 95 337; Outside working hours: +381 64/818 54 38.
НАУЧНИ ИНСТИТУТ ЗА ВЕТЕРИНАРСТВО "НОВИ САД"
  • Welcome
  • About
  • Meet Our Team
  • Journal Archive of Vet. Med.
  • Contact
  • српски
  • Search
  • Menu Menu
  • Welcome
  • About
  • Meet Our Team
  • Journal Archive of Vet. Med.
  • Contact
  • српски
You are here: Home1 / Пројекти2 / ТР31071

О ПРОЈЕКТУ

  • 2011

    Почетак пројекта

  • 2018

    Наставак пројекта

  • 2019

    Завршетак пројекта

PreviousNext

Опште информације:

Назив пројекта: ИСТРАЖИВАЊЕ ФАРМАКОЛОШКИХ КАРАКТЕРИСТИКА АНТИМИКРОБНИХ АГЕНАСА, УВОЂЕЊЕ НОВИХ ТЕХНОЛОШКИХ РЕШЕЊА И АЛТЕРНАТИВНИХ МЕТОДА ПРОФИЛАКСЕ С ЦИЉЕМ ДА СЕ ПОБОЉША КОНТРОЛА ИНФЕКТИВНИХ ОБОЉЕЊА ДОМАЋИХ ЖИВОТИЊА

Пројекат Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.

Евиденциони број пројекта ТР: 31071

Период реализације пројекта:  2011-2019 година.

Радна организација координатор пројекта: Научни институт за ветеринарство „Нови Сад“.

Руководилац пројекта: др Дубравка Миланов, виши научни сарадник.

НИО учеснице на пројекту: Научни институт за ветеринарство „Нови Сад“, Медицински факултет Универзитета у Новом Саду и Факултет ветеринарске медицине Универзитета у Београду.

Корисници (партиципанти): Агропродукт – Шинковић, Бечеј; Неопланта АДИМ,  Нови Сад; Пиле-Пром, Ковиљ;  ДОО „Динамика“, Нови Сад  и Пољопривредно предузеће „Сава Ковачевић“ А.Д., Врбас.

Укупан број истраживач месеци: 175.

Истраживањем су обухваћени различити аспекти и актуелни проблеми који прате интензиван узгој домаћих животиња, заштиту здравља животиња, производњу здравствено безбедне хране, зоохигијенске, зоотехничке и еколошке факторе. Широко конципиран и свеобухватан приступ различитим областима истраживања који подржава концепт „Једног здравља“ и улогу стручњака у области ветеринарске медицине у заштити здравља животиња, посредно и људи, и очувању животне средине.

Главни задаци на пројекту:

Мониторинг антимикробне резистенције: Пројектним задатком руководи др Маја Велхнер, научни саветник.

Због прекомерне употребе антибиотика у интензивном узгоју животиња и алармантног пораста антимикробне резистенције код зоонотских патогена, један од главних циљева пројекта је реализација предуслова за извођење мониторинга антимикробне резистенције на националном нивоу. Активности се односе на изолацију и идентификацију зоонотских бактерија од живине, свиња и говеда; испитивање осетљивости изолата на антибиотике; утврђивање минималних инхибиторних концентрација; утврђивање механизама резистенције (идентификација гена који кодирају резистенцију на антибиотике; идентификација гена резистенције који су лоцирани на мобилним генетичким елементима) и филогенетска типизација изолата са мултиплом резистенцијом на антибиотике.

 Истраживања лековитих супстанци биљног порекла за употребу у ветеринарској медицини: Пројектним задатком руководи др Радомир Ратајац, научни сарадник.

Основни циљ истраживања је испитивање лековитих својства супстанци биљног порекла и њихова примена у контроли болести животиња, чиме би се смањила употреба конвенционалних (синтетских) лекова, и присуство њихових метаболита (резидуа) у намирницама животињског порекла. Посебан значај истраживања односи се на допринос спречавању даљег пораста резистенције код микроорганизама на антимикробне лекове. Препарати биљног порекла су  индиковани код блажих облика болести и болести хроничног тока, самостално или као допунска терапија. Активности: испитивање антимикробних, цитотоксичних, имуностимулативних и других фармаколошких активности супстанци биљног порекла у условима in vitro; одабир супстанци са задовољавајућим фармаколошким особинама за испитивања безбедности, ефикасности и имуномодулаторног деловања у условима in vivo; дефинисање начина и дозне примене и производња препарата за употребу у ветеринарској медицини.  Истраживања поред доприноса у научном смислу (нова сазнања о фармаколошким својствима лековитих биљака са нашег поднебља), посредно подстичу развој руралних подручја преко инвестирања у гајење одабраних лековитих биљака намењених производњи фитофармацеутских производа.

Утицај хране за животиње на здравствено стање домаћих животиња и производњу безбедне хране: Пројектним задатком руководи др Милица Живков Балош, научни саветник.

Задаци обухватају истраживања утицаја различитих нутритивних фактора на здравље домаћих животиња као и њихове производне резултате, еколошки аспект производње и употребе  хране за животиње, као и примену и осавремењавање лабораторијских метода испитивања хране за животиње. У оквиру овог пројектног задатка, истражују се могућности употребе aлтeрнaтивних усeвa, хранива и споредних производа индустрије хране, кao хрaнe за животиње, са циљем изнaлaжeњe рeшeњa зa исхрaну дoмaћих живoтињa – бeз кoмпeтициje сa исхрaнoм људи. Истовремено, испитује се присуство и распрострањеност органских и неорганских контаминената и резидуа у храни, води и храни за животиње и процењује ризик по здравље људи и животиња.

Праћење појаве епидемиолошки важних инфективних обољења и и изучавање могућности санације у нашим условима. Пројектним задатком руководи др Јасна Проданов Радуловић, научни сарадник.

Активности се односе на контролу важних инфективних болести животиња, клиничка и биохемијска испитивања, анализу критичних тачака у сточарској производњи; имплементацију нових програма имунопрофилаксе и терапије; унапређење система менаџмента и биосигурносних мера на фармама.

Follow us on social networks

FACEBOOK  / INSTAGRAM

Log In

INSTITUTE

WE ARE RELIABLE PARTNER FOR EU PROJECTS

EXPLORE OUR PROFILE PAGE ON EU PORTAL

 

PUBLIC PROCUREMENT

INFORMATION ABOUT PUBLIC PROCUREMENT

DOWNLOADS

DOWNLOAD PAGE

OPEN ACCESS REPOSITORY

OPEN ACCESS REPOSITORY

GENDER EQUALITY

GENDER EQUALITY PLAN

Scroll to top
Позови дежурни број