О ПРОЈЕКТУ
Пројекат: „Утицај квалитета компонената у исхрани ципринида на квалитет меса, губитке и економичност производње“ у оквиру Програма истраживања у области технолошког развоја финансира Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије за период 2011 – 2019. (евиденциони број 31011)
Руководилац пројекта: Проф. др Мирослав Ћирковић
Руководиоци пројектних задатака: Др Весна Ђорђевић, Др Драгана Љубојевић, Др Снежана Симић
Број истраживача ангажованих на пројекту: 50
Организација координатор : до 2013. Пољопривредни факултет, Универзитет у Новом Саду, а од 2013. Научни институт за ветеринарство „Нови Сад“ у Новом Саду
Организације учесници: Научни институт за ветеринарство „Нови Сад“ у Новом Саду, Пољопривредни факултет у Новом Саду, Институт за прехрамбене технологије у Новом Саду, Институт за хигијену и технологију меса у Београду, Институт за ветеринарство Србије у Београду, Факултет ветеринарске медицине у Београду, Институт за примену науке у пољопривреди у Београду, Природноматематички факултет у Крагујевцу, Агрономски факултет у Чачку, Медицински факултет у Новом Саду, Природноматематички факултет у Новом Саду (до 2015) и Иновациони центар Машинског факултета у Београду.
Корисници резултата пројекта: Фабрика сточне хране “Компонента“ д.о.о., Рибарска задруга “Мошорин“, Рибарско газдинство “Ечка“ АД и Рибњак Двор ДОО.
Кратак приказ предмета, садржаја, циљева истраживања и добијених резултата: Масти из хране, битно утичу на маснокиселински састав риба који може да се модификује подешавањем уноса одговарајућих компоненти храном. Истраживањима на пројекту је потврђено да се квалитетно месо рибе може обезбедити само квалитетном исхраном где се води рачуна о процентуалној заступљености протеина, али и о квалитету масти које се уграђују у ткива риба. Експеримантална истраживања су обухватила употребу различитих врста уља у комплетним смешама за гајење риба, исхрану риба у различитим системима производње , пре свега у полуинтензивном гајењу шарана. Поред уља, испитивани су и ефекти додавања пробиотика, ензима, минерала и витамина, као и технолошки поступци производње такве хране. Извршено је поређење квалитета риба из огледних група са рибама из отворених вода, као и морским рибама. Испитани су и економски ефекти различитих начина рибарске производње. Утврђени су начини да се на најбољи и најоптималнији начин припреми рибњак, како неповољни амбијентални услови не би негативно утицали на ниво производње, губитке, односно на економске ефекте. Акценат је био и на континуираном праћењу здравственог стања риба са посебном пажњом на факторе настанка болести риба у аквакултури и начине превенције, дијагностике и терапије. Праћен је утицај промена еколошких фактора у различитим сезонама на квантитативни и квалитативни састав биолошких заједница у акумулацијама. Извршена је оцена еколошког потенцијала различитих акумулација на територији Републике Србије. Процењиван је квалитет воде као животног станишта риба. Вршена су истраживања везана за безбедност меса рибе и производа од риба, укључујући и истраживања везана за присуство и дистрибуцију различитих резидуа у ткивима шарана. Поред тога, урађена су и истраживања везана за квалитет меса риба, као и производа од меса риба.